Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
«The Dead Don't Die»
Cannes 2019
Cannes 2019

Årets åpningsfilm i Cannes blir Jim Jarmuschs stjernespekkede zombiekomedie The Dead Don’t Die

Av Redaksjonen 10. april 2019


«The Dead Don't Die»

Cannes 2019: Det nærmer seg offentliggjøringen av Cannes-festivalens hovedprogram, og som vanlig slippes nyheten om åpningsfilmen først. I dag offentliggjorde festivalen at det blir Jim Jarmuschs stjernespekkede zombiekomedie The Dead Don’t Die som får starte ballet.

«Did she just say Chardonnay?» undrer Adam Drivers rollefigur tørt til Bill Murray midtveis i den ferske traileren til The Dead Don’t Die, mens en zombie sakte beveger seg mot dem mens hun hveser «schaaa-dooo-neehhh», og vi kan med trygghet slå fast at vi befinner oss i regissør Jim Jarmuschs lakoniske filmunivers igjen, tre år etter poetportrettet Paterson (også med Driver i hovedrollen) slentret seg inn på norske kinoer.

Det gir mening at Cannes-festivalen velger seg The Dead Don’t Die som åpningsfilm – det er et nytt verk av en auteur de elsker og har dyrket frem (Jarmusch vant debutprisen Camera d’Or for Stranger than Paradise i 1984), og dette forsvarer også at de lar årets åpningsfilm inngå i hovedkonkurransen. Ja, du leste riktig: zombiekomedien er in competition og vil konkurrere om Gullpalmen.

Det kan gi en god energi til festivalens første dag hvis åpningsfilmen har en viss humor og underholdningsverdi, og Jarmuschs første bidrag til subsjangeren zombiefilm (Dead Man teller ikke) ser i så måte ut til å levere, om man dømmer ut fra traileren. Den røde løperens autografjegere og fotografenes blitzlamper vil også få nok å henge fingrene i når gallapremieren på The Dead Don’t Die går av stabelen tirsdag 14. mai, ettersom det er spektakulært mange filmstjerner på rollelisten: Driver, Murray, Tilda Swinton, Selena Gomez, Iggy Pop, Chloë Sevigny, Steve Buscemi, Danny Glover, and the list goes on.

Den 71. utgaven av filmfestivalen i Cannes finner sted 14.-25. mai, og tradisjon tro vil Montages være på plass for å dekke festivalen. Nedenfor har vi limt inn traileren til The Dead Don’t Die, og filmens plakat.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Lave forventinger» får sin Norgespremiere under Oslo Pix.

Cannes-filmen Lave forventninger åpner Oslo Pix

Ole Giævers storfilm La elva leve åpner Tromsø internasjonale filmfestival 2023

Ole Giævers storfilm La elva leve åpner Tromsø internasjonale filmfestival 2023

Filmfrelst #557: Olfas døtre
Podkast

Filmfrelst #557: Olfas døtre

Adam Driver i Leos Carax' «Annette» (2021) – må ikke misforstås som Adam Driver i rollen som Kylo Ren i «Star Wars».
Trailer

Første maksimalistiske trailer til Leos Carax’ musikal Annette – som blir årets åpningsfilm i Cannes!

Av Karsten Meinich

Solomamma er årets åpningsfilm på TIFF – her de første smakebitene fra programmet

Solomamma er årets åpningsfilm på TIFF – her de første smakebitene fra programmet

«Fjord» (Bilde: Another World Entertainment).
Omtale

Straffbar omsorg: Cristian Mungius Fjord [1]

Av Sigrid Elise Strømmen

Julia Ducournau er tilbake med «Alpha», som nå er sikret norsk kinodistribusjon av Another World Entertainment.
Cannes 2025

Another World Entertainment sikrer kinodistribusjon for Cannes-filmer fra Julia Ducournau, Hafsia Herzi med flere

Mohamed Jabalys IDFA-prisvinner Life is Beautiful – Al haya helwa åpner filmfestivalen i Tromsø i 2024

Mohamed Jabalys IDFA-prisvinner Life is Beautiful – Al haya helwa åpner filmfestivalen i Tromsø i 2024

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Flere artikler
Ill.: «The Dead Don't Die»
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies