Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Nydelig første trailer til Pablo Larraíns Venezia-aktuelle Diana-portrett Spencer
Trailer
Trailer

Nydelig første trailer til Pablo Larraíns Venezia-aktuelle Diana-portrett Spencer

Av Redaksjonen 26. august 2021


Med Jackie (2016) viste regissør Pablo Larraín at det finnes en vei forbi biografi-filmenes forbannelse. Og med straks Venezia-aktuelle Spencer bruker han samme metode, denne gang på et filmisk portrett av prinsesse Diana. Den første traileren indikerer at Larraín er inne på noe… igjen.

Kristen Stewart spiller Diana Spencer, som ble prinsessen av Wales, da hun i 1981 giftet seg med dronning Elizabeths sønn Charles. Etter traileren å dømme virker Stewart å ha forsvunnet komplett inn i rollen, akkurat slik Natalie Portman gjorde det som Jackie Kennedy i Jackie. I begge filmene velger Larraín å konsentrere seg om en begrenset periode fra den berømte hovedpersonens liv – istedenfor å strekke filmen til å fange inn et episk narrativ.

I synopsiset til Spencer, som ligger ute på Venezia-festivalens programsider, fremgår det at filmen utspiller seg over noen få dager i løpet av en helg i juleferien i 1991, da prinsesse Diana og prins Charles’ ekteskap er i stadig dårligere forfatning, og problemene begynner å stige til overflaten samtidig som de er invitert av dronningen til hennes feriested på Sandringham Estate.

«We all grew up understanding what a fairytale is,» skriver Pablo Larraín i sin regiuttalelse gjengitt i Venezia-programmet. «But Diana Spencer changed the paradigm, and the idealised icons that pop culture creates, forever. This is the story of a princess who decided not to become a queen but chose to build her identity by herself. It’s an upside-down fairytale.»

Teaser-traileren nedenfor gir oss en smakebit på det elegante, men samtidig grove og nære visuelle uttrykket Larraín og hans franske fotograf Claire Mathon (Portrett av en kvinne i flammer) har gitt Spencer, og glimtene av Stewart som Diana virker spot on. Kan man drømme om at filmen kombinerer det beste av Larraíns skuespillerinstruksjon og konsept fra Jackie, med en dose av den skarpladde energien i Yorgos Lanthimos‘ monarkiskildring The Favourite?

Vi krysser fingrene. Nå gjenstår det egentlig bare å se det endelige resultatet, når Montages neste uke reiser til filmfestivalen i Venezia og ser Spencer i anledning verdenspremieren. Nedenfor har vi limt inn traileren, noen frysbilder og filmens pustberøvende plakat.

*

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Her er første trailer til A Different Man – Renate Reinsves amerikanske filmdebut
Trailer

Her er første trailer til A Different Man – Renate Reinsves amerikanske filmdebut

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

«Fjord» (foto: Another World Entertainment).
Trailer

Nå kan du se traileren til årets Gullpalme-vinner Fjord

Voldsom ny trailer til Henrik Martin Dahlsbakkens påkostede krigsepos Konvoi
Trailer

Voldsom ny trailer til Henrik Martin Dahlsbakkens påkostede krigsepos Konvoi

James Cameron er tilbake med en spektakulær og dramatisk første trailer til Avatar: Fire and Ash
Trailer

James Cameron er tilbake med en spektakulær og dramatisk første trailer til Avatar: Fire and Ash [1]

Chase Infiniti i «One Battle After Another»
Trailer

Eksplosiv spenning i ny trailer til Paul Thomas Andersons film One Battle After Another

Berlinalen viser Dag Johan Haugeruds nye film Sex – og her er første trailer!
Trailer

Berlinalen viser Dag Johan Haugeruds nye film Sex – og her er første trailer!

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [1]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

Flere artikler
spencer

Spencer2021

Regi

  • Pablo Larraín
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies