Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Kevin Spacey i storform – første smakebit fra David Finchers Netflix-serie House of Cards

Kevin Spacey i storform – første smakebit fra David Finchers Netflix-serie House of Cards

Av Lars Ole Kristiansen 15. november 2012


Kevin Spacey – hvor ble han av? Etter Oscar-priser for The Usual Suspects og American Beauty, og like udødelige rolleprestasjoner i L.A. Confidential og Se7en ble 00-tallet noe av en nedtur den karakteristisk lakoniske skuespilleren.

Mannen med det litt barnlige ansiktet og foruroligende blikket så ikke ut til å bli omsatt på en god måte – mye takket være en del uheldige filmvalg. I den første smakebiten fra David Finchers VOD-serie House of Cards, som skal vises eksklusivt på Netflix, fanger han blikket mitt fra første scene, og med tanke på at han selv står som medvirkende produsent er det rimelig å tro at denne serien er et hjertebarn for Spacey.

Fincher har selv regissert de to første episodene, mens James Foley (Glengarry Glen Ross), Carl Franklin (Devil In A Blue Dress) og Joel Schumacher (Falling Down, Batman & Robin) står for resten. Med tanke på sistnevntes dalende karriere – befestet med retningsløse Twelve fra 2010 – er han i sannhet et merkelig valg, men vedkommende er under streng bevoktning, så jeg setter min lit til at resultatet ikke vil lide noen nød forårsaket av Schumachers bidrag.

Det er oppløftende å se at Finchers fingeravtrykk dominerer hvert eneste bilde her; det er åpenbart at mesterregissøren har stått for seriens visuelle fremtoning, og særlig samarbeidet med Jeff Cronenweth, som ble forfinet i The Social Network og The Girl With the Dragon Tattoo, ser ut til å ha vært en rettesnor for estetikken i House of Cards. Lyssettingene er komplekse og mettede, men også tilbakeholde, og kameraarbeidet virker umiskjennelig, stålkontrollert Finchersk.

House of Cards er basert på BBCs miniserie med samme navn fra 1990 og har premiere 1. februar 2o13.

http://youtu.be/ULwUzF1q5w4

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 5 kommentarer

  1. Marius Vibe sier:
    15. november 2012, kl. 21:59

    Spennende!
    – men det skal godt gjøres å overgå originalens iskalde, distanserte presisjon. Anbefaler alle som har sjansen til det å sjekke BBCs House of Cards først – og jeg tviler på at det ødelegger noe for den amerikanske versjonen. Etter traileren å dømme, kommer denne serien nok til å ha en litt annen approach til det samme materialet, og jeg tror det kan bli morsomt å sammenligne etter hvert.

    Svar
  2. kikki gulliksen sier:
    16. november 2012, kl. 01:38

    Artig hvordan Fincher kan gå fra ADHD (The Social Network) til sloooow-core dialog på grensen til tibakestående, og få begge deler til å funke!

    Svar
  3. Mikkel Sandemose sier:
    22. november 2012, kl. 14:39

    Noen indikasjoner på om denne serien også blir tilgjengelig på norske Netflix samme tid?

    Svar
  4. Lars Ole Kristiansen sier:
    22. november 2012, kl. 15:05

    Fikk denne reklamemailen fra Netflix – svaret er ja:

    «NETFLIX ORIGINALS-SERIEN HOUSE OF CARDS MED KEVIN SPACEY OG ROBIN WRIGHT BLIR TILGJENGELIG FRA OG MED 1. FEBRUAR 2013. Hele første sesong med samtlige 13 episoder av den dramatiske serien som er laget av David Fincher og Beau Willimons blir tilgjengelig eksklusivt for alle Netflix-medlemmer ved lansering.

    Alle de 13 episodene av dramaseriens første sesong blir tilgjengelig for Netflix-brukere i land hvor Netflix er tilgjengelig – Nord-Amerika, Storbritannia, Irland, Sør-Amerika og Norden.»

    Svar
  5. Mikkel Sandemose sier:
    28. november 2012, kl. 11:00

    Så da er det kanskje liv i nordens netflix likevel. Det er jo ikke akuratt så det renner inn med påfyll hver uke.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

David Fincher gjør tv-film [1]

Av Trond Johansen

Vi koper fortsatt: «Rectify», «Transparent», «Daredevil», «Halt and Catch Fire», «Better Caul Saul».
Podkast

Filmfrelst #179: Seriefrelst! [4]

Kevin Spacey i storform – første smakebit fra David Finchers Netflix-serie House of Cards

Kevin Spacey i storform – første smakebit fra David Finchers Netflix-serie House of Cards [5]

Av Lars Ole Kristiansen

Maktspill med Fincher-avtrykk i House of Cards

Maktspill med Fincher-avtrykk i House of Cards [6]

Av Atli Bjarnason

Helhetlig estetikk og David Fincher – vi snakker med House of Cards-fotograf Eigil Bryld

Helhetlig estetikk og David Fincher – vi snakker med House of Cards-fotograf Eigil Bryld [2]

Av Peirik Pettersen

Elisabeth Moss i «Handmaid's Tale», Bob Odenkirck i «Better Call Saul», Mackenzie Davis i «Halt and Catch Fire», Tom Hardy i «Taboo» og Ewan McGregor i «Fargo».
Podkast

Filmfrelst #273: Seriefrelst! [6]

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Flere artikler
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies