Inga Ibsdotter Lilleaas vinner National Board of Review-prisen for beste kvinnelige birolle i Affeksjonsverdi

National Board of Review (NBR) ble etablert i 1909 og har siden 1929 kåret de beste filmene og prestasjonene innen både amerikansk og internasjonal film. I kveld offentliggjorde de sine priser for 2025, og Inga Ibsdotter Lilleaas er valgt som vinner av prisen for beste kvinnelige birolle for sin prestasjon i Affeksjonsverdi.

Joachim Triers film er også inkludert på NBRs liste over årets fem beste internasjonale filmer (se nedenfor). Hovedprisen for beste internasjonale film gikk til Jafar Panahis Bare et uhell, som nå seiler opp som en av de skarpeste konkurrentene til Affeksjonsverdi inn gjennom resten av Oscar-sesongen. Listen med vinnerne ble presentert i dag, mens prisene vil formelt bli delt ut under NBRs gallaseremoni i New York 13. januar 2026.

Ser man videre på listen over vinnere, er det tydelig at One Battle After Another er den dominerende filmen for de stemmeberettigede. Den vant beste film, beste regi for Paul Thomas Anderson, beste mannlige skuespiller for Leonardo DiCaprio, beste mannlige birolle for Benicio Del Toro og gjennombruddspris for Chase Infiniti. Dermed befester Anderson sin posisjon som Oscar-racets front runner.

One Battle After Another er en Warner Bros.-film, og studioet markerte seg hos NBR også med Ryan Cooglers Sinners, som ble belønnet med prisen for både originalmanus og foto. Netflix har også gjort det bra med Clint Bentleys Train Dreams, som vant prisen for beste adapterte manus og også sikret plass på NBRs topp 10-liste for 2025.

Blant øvrige fremtredende titler finner vi Wicked: For Good, Rental Family og Guillermo del Toros Frankenstein, mens flere antatte forhåndsfavoritter – deriblant Chloé Zhaos Hamnet og Park Chan-wooks No Other Choice – ikke nådde opp i årets utvalg.

Montages gratulerer til Inga Ibsdotter Lilleaas og alle de involverte i Affeksjonsverdi. Nedenfor er vinnerlisten fra National Board of Review Awards 2025.

*

Inga Ibsdotter Lilleaas i «Affeksjonsverdi» (Mer film / Eye Eye Pictures)

Beste film

  • One Battle After Another

Beste regi

  • Paul Thomas Anderson, One Battle After Another

Beste mannlige skuespiller

  • Leonardo DiCaprio, One Battle After Another

Beste kvinnelige skuespiller

  • Rose Byrne, If I Had Legs I’d Kick You

Beste mannlige birolle

  • Benicio Del Toro, One Battle After Another

Beste kvinnelige birolle

  • Inga Ibsdotter Lilleaas, Affeksjonsverdi

Beste debutfilm

  • Eva Victor, Sorry, Baby

Gjennombruddspris

  • Chase Infiniti, One Battle After Another
Chase Infiniti i «One Battle After Another»

Beste originalmanus

  • Ryan Coogler, Sinners

Beste adapterte manus

  • Clint Bentley og Greg Kwedar, Train Dreams

Beste animasjonsfilm

  • Arco

Beste internasjonale film

  • It Was Just an Accident

Beste dokumentarfilm

  • Cover-Up

Beste foto

  • Autumn Durald Arkapaw, Sinners

Beste stuntarbeid

  • Mission: Impossible – The Final Reckoning

NBR Freedom of Expression Award

  • Put Your Soul on Your Hand and Walk
«Avatar: Fire and Ash»

Topp 10 filmer

  • Avatar: Fire and Ash
  • F1
  • Frankenstein
  • Jay Kelly
  • Marty Supreme
  • Rental Family
  • Sinners
  • Train Dreams
  • Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery
  • Wicked: For Good

Topp 5 internasjonale filmer

  • Left-Handed Girl
  • The Love That Remains
  • The Secret Agent
  • Sentimental Value
  • Sirāt

Topp 5 dokumentarer

  • 2000 Meters to Andriivka
  • Come See Me in the Good Light
  • My Mom Jayne
  • Natchez
  • Orwell: 2+2=5

Topp 10 uavhengige filmer

  • The Baltimorons
  • Bring Her Back
  • Father Mother Sister Brother
  • Friendship
  • Good Boy
  • If I Had Legs I’d Kick You
  • The Mastermind
  • Rebuilding
  • Sorry, Baby
  • Urchin

*