Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Hans Zimmer og James Newton Howard gjør Oslo-konserter i 2017

Hans Zimmer og James Newton Howard gjør Oslo-konserter i 2017

Av Thor Joachim Haga 24. november 2016


Den siste uken har vi fått bekreftelse på at super-filmkomponistene Hans Zimmer og James Newton Howard begge vil legge sin konsertturné til Oslo neste år.

Filmmusikk-konserter er i vinden som aldri før. På den ene siden florerer det av såkalte filmkonserter, der en hel film spilles med live orkesterakkompagnement (Harry Potter, Jurassic Park, Star Trek, Gladiator, Gudfaren og så videre). På den andre siden har mange av de største filmkomponistene konstruert egne verdensomspennende konsertserier de siste par årene, som f.eks. Danny Elfmans Tim Burton-serie (les vår omtale her) eller John Carpenters nylige retrospektiv-turné (les vår omtale her).

Nå kaster også Fabeldyr og hvor de er å finne-aktuelle James Newton Howard seg på bølgen med sitt eget turnéprogram. Howard, som kanskje er mest kjent for sitt lange samarbeid med M. Night Shyamalan, men som også står bak andre ikoniske titler som Waterworld, The Hunger Games-serien, The Fugitive, Alive, Nolans to første Batman-filmer, Pretty Woman og så videre, har satt sammen noen av sine største hits på programmet, men det er foreløpig usikkert hvilke. Turnéen, som har fått navnet «The 3 Decades  of Music for Hollywood», kommer til Oslo og Spektrum 13. november neste år, men billetter er allerede lagt ut for salg. Så nøl ikke med å bestille!

Hans Zimmer, som samarbeidet med Howard på Nolans to første Batman-filmer (og gjorde den siste solo), trenger strengt tatt ingen introduksjon. Ved siden av John Williams og Ennio Morricone er han den største, nålevende superstjernen innenfor filmmusikk, og har allerede turnert land og strand med sin episke konsertserie i 2016. Skandinavia var imidlertid fraværende, men er til gjengjeld satt på listen av destinasjoner neste år. Zimmer kommer til Oslo og Telenor Arena 20. mai 2017. Det forventes at billettene rives bort raskt når de legges ut 29. november – til tross for stive priser – så «Be Prepared!», for å sitere en Zimmer-komponert film.

Vi setter umåtelig pris på at disse storkomponistene kommer til en filmmusikalsk ødemark som Norge, og vil naturligvis returnere med fyldig dekning når det nærmer seg. Her er en liten smakebit på hva vi har i vente – først et utdrag fra Howards Maleficent (2014) fra Wien-konserten i fjor, og deretter en medley over Crimson Tide (1995) og Angels & Demons (2009) fra Zimmers konsertserie i år:

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 2 kommentarer

  1. Geir J. Olsen sier:
    25. november 2016, kl. 14:25

    Hadde vært stort å oppleve Zimmer, så desto mer sørgelig at han blir satt opp til å ha forestillingen i groteske anti-lyd-arenaen Telenor. Hele anlegget er så sørgelig og ille for den gode musikkopplevelse at jeg (og noen Zimmer-glade kompiser) ble enig om at vi rett og slett ikke gidder bruke pengene. :/

    Svar
    • Thor Joachim Haga sier:
      2. desember 2016, kl. 16:01

      Jeg har aldri vært på konsert i Telenor Arena selv, men forstår at mange er kritiske til lyden. Og med de skyhøye billettprisene, forstår jeg også at mange er skeptiske. Men ZIMMER KOMMER TIL OSLO! Det i seg selv er ganske historisk, så da får jeg heller tåle litt manglende lydkvalitet (jeg er jo så heldig at jeg har sett han live i andre sammenhenger før). Det er også konstruert mer som en rockekonsert enn en klassisk konsert, så det hjelper litt. Jeg velger å tro at det blir episk uansett!

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Itonje Søimer Guttormsen under innspillingen av «Butterfly» på Gran Canaria (foto: Mer Film).

Toleranse, spiritualitet og kreative kompromisser: En samtale med regissør Itonje Søimer Guttormsen om Butterfly

Av Shilan Sari

«Teenage Sex and Death at Camp Miasma» (foto: Another World Entertainment).

Fruen fra Camp Miasma

Av Lena Niemi

Montages og Vega Scene inviterer til førpremiere på Matt Johnsons Tony

Montages og Vega Scene inviterer til førpremiere på Matt Johnsons Tony

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Tilbake til Tottori» (foto: Norsk Filmdistribusjon).
Analysen

Analysen: Tilbake til Tottori (2026)

Av Gunnar Iversen

«Broken English» (foto: Nonstop Entertainment).
Omtale

Et gebrokkent portrett: Broken English [1]

Av Sigrid Elise Strømmen

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Flere artikler
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies