Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Distribusjonsnytt fra Cannes: Fidalgo har sikret Clouds of Sils Maria, Timbuktu, Winter Sleep og Bande de filles
Cannes 2014
Cannes 2014

Distribusjonsnytt fra Cannes: Fidalgo har sikret Clouds of Sils Maria, Timbuktu, Winter Sleep og Bande de filles

Av Truls Foss 23. mai 2014


Cannes 2014: Den 67. utgaven av Festival de Cannes går mot slutten, og lørdag kveld vil juryen utnevne årets Gullpalme-vinner. I spenningens hete er det hyggelig å bringe nyheten om at distributøren Fidalgo har sikret seg de norske kinorettighetene til tre av hovedkonkurransens filmer, samt Quinzaine des Réalisateurs-favoritten Bande de filles.

Noe var klart tidligere i uken, men nå kan Fidalgo bekrefte at de vil sette opp Nuri Bilge Ceylans Winter Sleep, Abderrahmane Sissakos Timbuktu og Olivier Assayas Clouds of Sils Maria på kino – sistnevnte har bl.a. Chloë Grace Moretz, Juliette Binoche og Kristen Stewart på rollelisten. I tillegg til nevnte Bande de Filles («Girlhood»), regissert av Tomboy-regissør, Céline Sciamma.

I en uttalelse til Montages, sier Frank Stavik fra Fidalgo følgende, om beveggrunnene for innkjøpet av disse filmene:

Vi er svært fornøyde med å ha fått med oss tre filmer fra hovedprogrammet, og håper nå at kinoene vil akseptere disse titlene for oppsetting. Vi anser Sissakos film (Timbuktu) som svært viktig å få i distribusjon, og Ceylans film (Winter Sleep) er et mesterverk, som tross sin ukommersielle lengde (3t 16m) bør få kinovisning. Bande de filles er en av de mest spennende titlene fra sideprogrammet Quinzaine, og Assayas’ Clouds of Sils Maria har Binoche og Stewart som uslåelige argumenter for distribusjon.

Stillbilde fra Abderrahmane Sissakos «Timbuktu»
Fra Abderrahmane Sissakos «Timbuktu».

I tillegg skriver distribusjonsselskapet på sine Facebook-sider at det «ennå kanskje kommer et par overraskelser». Hvilke titler det er snakk om gjenstår å se når forhandlingene er unnagjort, men en ting Fidalgo bekrefter er at Xavier Dolans kritikerroste Gullpalme-favoritt Mommy ikke er blant de aktuelle. Den er derimot sikret for Skandinavia av svenske NonStop Entertainment, men hvem som eventuelt da kommer til å kinodistribuere Mommy her til lands (NonStop har ikke egen kinoavdeling i Norge), eller om den i det hele tatt får norsk kinodistribusjon, gjenstår å se. Ryktene sier heldigvis at diskusjoner er på gang, og kanskje blir det klart allerede før Gullpalmen deles ut.

PS: Hør vår Cannes-delegasjon diskutere Sciammas Bande de filles i Filmfrelst.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 4 kommentarer

  1. Eivind Nordengen sier:
    23. mai 2014, kl. 18:56

    «… som tross sin ukommersielle lengde (3t 16m) bør få kinovisning.»

    Så herlig å lese en distributør komme med en sånn uttalelse! :)

    Svar
    • Truls Foss sier:
      23. mai 2014, kl. 19:04

      Enig!

  2. Kjetil Omberg sier:
    27. mai 2014, kl. 01:08

    Men han har jo helt rett. Det er dessverre drepen å sette opp en film med den lengden på kino.

    Svar
    • Karsten Meinich sier:
      27. mai 2014, kl. 12:35

      Jeg tenker vel at det mest av alt er en komplisert utfordring for distributøren og kinoene, og at «drepen» kanskje er en litt resignert innstilling? Tre episoder av Game of Thrones ser man lett i ett, så en idé kan være å presentere disse lengste filmene mer som kinofremviste miniserier? :) Bruno Dumonts fire episoders miniserie som ble vist som en film i Cannes i år intoduserer potensielt sett et slags møtepunkt?

      Ettersom Winter Sleep har noe voldsomt litterært over seg (følte jeg hadde lest en hel roman etter å ha sett den), og at den nå kan smykke seg med Gullpalmen, så kan den vel vinkles til Litteraturhuset-nisjen som «årets event»..?

      Uansett, kudos til alle modige distributører (og kinoer), og ikke minst årets virkelig gledelige konklusjon: MASSE filmer fra Cannes er kjøpt inn for norsk distribusjon. (Og lyspunkter fra fjoråret også på vei; kult at dere gir Jeune et jolie en mulighet, Kjetil.)

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Dag Johan Haugerud inviteres til å vise Sex på kino i USA, Frankrike og Sør-Korea

Dag Johan Haugerud inviteres til å vise Sex på kino i USA, Frankrike og Sør-Korea

«Paterson» av Jim Jarmusch var en av årets mest kritikerroste filmer i Cannes.
Cannes 2016

Scanbox kjøper Gullpalme-vinneren I, Daniel Blake, Jim Jarmuschs Paterson og en rekke andre Cannes-titler

Av Truls Foss

Xavier Dolan presenterer «The Death and Life of John F. Donovan» i Cannes, 2016. (Foto: Montages.)

Xavier Dolans TV-serie The Night Logan Woke Up er like rundt hjørnet

Paul Verhoevens Elle med Oscar-nominerte Isabelle Huppert får norsk kinodistribusjon

Paul Verhoevens Elle med Oscar-nominerte Isabelle Huppert får norsk kinodistribusjon

«Bitter Christmas» (foto: Another World Entertainment).
Cannes 2026

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for en rekke Cannes-titler inkl. Almodóvar, Zvyagintsev og Koreeda

«The Wild Pear Tree» er Nuri Bilge Ceylans nye storverk.
Cannes 2018

AWE distribuerer Nuri Bilge Ceylans The Wild Pear Tree, i tillegg til flere andre Cannes-titler

Cannes 2025: Innkjøpt av Arthaus, fra venstre: Jafar Panahis «Yek tasadef sadeh» og Richard Linklaters «Nouvelle Vague».
Cannes 2025

Arthaus henter hjem fem av årets Cannes-filmer – inkludert Jafar Panahis Gullpalme-vinner

Olivier Assayas' «Cold Water» (1994)
Topplister

Topp 5: Olivier Assayas [4]

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Affeksjonsverdi» har vunnet Nordisk råds filmpris.

Affeksjonsverdi vinner Nordisk råds filmpris

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Flere artikler
girlhood

Girlhood2014

Regi

  • Céline Sciamma
Filmside
sils-maria

Sils Maria2014

Regi

  • Olivier Assayas
Filmside
mamma

Mamma2014

Regi

  • Xavier Dolan
Filmside
winter-sleep

Winter Sleep2014

Regi

  • Nuri Bilge Ceylan
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies