Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Jóhann Jóhannsson (1969-2018)

Jóhann Jóhannsson (1969-2018)

Av Thor Joachim Haga 12. februar 2018


En sjokkbølge traff filmmusikk-verdenen fredag kveld, da den 48-årige islandske komponisten Jóhann Jóhannsson ble funnet død i sin egen leilighet i Berlin. Årsaken er ennå ikke kjent.

Det er ingen overdrivelse å si at Jóhannsson var den største filmkomponisten i Norden da han gikk bort, spesielt etter at han innledet sitt samarbeid med Denis Villeneuve i 2013 (Prisoners), og videre inn i de kritikerroste publikumssuksessene Sicario (2015) og Arrival (2016).

Men også før den tid hadde han skrevet musikk for film, teater og TV i sitt hjemland – i tillegg til konsertmusikk og flere soloalbum. Mye av Jóhannssons stil vaker et sted mellom minimalisme og ambient, men i en tydelig fusion-tradisjon der orkester blandes med elektronikk og andre ensembler – ofte i det lavere registeret av uttrykket. Han kunne imidlertid spille på flere strenger, som den romantiske post-minimalismen i Oscar-nominerte The Theory of Everything (2014).

Artikkelforfatteren møtte selv Jóhannsson da han mottok en ærespris under Harpa-utdelingen i Berlin i 2016. Varm og imøtekommende, noe sjenert, men med tydelige meninger om tingenes tilstand i filmens og filmmusikkens verden. Dette var riktignok før han måtte vike plass for Hans Zimmer og Benjamin Wallfisch på Villeneuves Blade Runner 2049 (2017), men allerede i 2016 var det tydelig at han ønsket å dyrke sin kompromissløse, idiosynkratiske stil – noe som ikke alltid ble verdsatt på den andre siden av Atlanteren, i hvert fall ikke på de største produksjonene.

For bare en drøy uke siden ble hans soundtrack til James Marshs kommende seilbåtfilm The Mercy sluppet på Deutsche Grammophon. Han ble angivelig også ferdig med Panos Cosmatos’ actionthriller Mandy og Garth Davis‘ biopic Mary Magdalene. Særlig sistnevnte er det verdt å ha forventninger til, gitt hans særegne bruk av religiøse og salmeaktige undertoner.

Det er ekstra sørgelig når det er snakk om en såpass ung og særegen komponist, som ennå ikke hadde fått satt sitt ordentlige avtrykk – han var strengt tatt bare i startfasen av sin filmmusikalske utforskning. Vi minnes Jóhann Jóhannsson med det mesterlige og usigelig vakre sporet «The Lord’s Prayer» fra Prisoners:

*

https://www.youtube.com/watch?v=_4tY4MpP060

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 3 kommentarer

  1. Vegard O. sier:
    13. februar 2018, kl. 13:33

    Jeg oppdaget Jóhann Jóhannsson i 2008 med utgivelsen «Fordlandia». Han lagde noe av den vakreste musikken som finnes, men nå er lyset slukket dessverre altfor tidlig.

    Svar
  2. Geir J. Olsen sier:
    17. februar 2018, kl. 00:56

    Utrolig trist, et slag mot både film- og musikkverdenen… :(

    Svar
  3. Morty Olsen sier:
    18. februar 2018, kl. 10:44

    Mandy ble vist ved årets Sundance, og ble -ikke underlig nok- en av festivalens store snakkiser.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

Helene Bjørneby og Renate Reinsve i «Butterfly» (foto: Mer Film).
Analysen

Analysen: Butterfly (2026)

Av Kristin Buvik Sivertsen

Vises på Oslo Pix 2026, fra venstre: «Her Private Hell», «Rose» og «Butterfly».

Fem filmer du bør se på Oslo Pix

Fra venstre: «A Prayer for the Dying» og regissør Dara van Dusen med skuespiller Kristine Kujath Thorp under Oslo Pix 2026. (Bilder: Eye Eye Pictures)
Podkast

Filmfrelst #677: Oslo Pix 2026 – Dara Van Dusen og A Prayer for the Dying

Helene Bjørneby og Renate Reinsve i «Butterfly», og regissør Itonje Søimer Guttormsen. (Alle bilder: Mer film)
Podkast

Filmfrelst #678: En samtale med Itonje Søimer Guttormsen om Butterfly

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

Flere artikler
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies