Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Her er European Film Awards-nominasjonene – Pawlikowski, Zvyagintsev, Ceylan og Von Trier i tet

Her er European Film Awards-nominasjonene – Pawlikowski, Zvyagintsev, Ceylan og Von Trier i tet

Av Redaksjonen 8. november 2014


Årets European Film Awards deles ut 13. desember, og i dag ble nominasjonene sluppet – med Pawel Pawlikowskis kritikerroste drama Ida i førersetet med 5 nominasjoner + én pris den allerede er tildelt.

Den polske auteurens film er nominert i kategoriene for beste film, regi og manus – samt to nominasjoner for beste kvinnelige skuespiller, til både Agata Trzebuchowska og Agata Kulesza. Dessuten har Ida allerede – meget velfortjent – mottatt EFA-prisen for beste foto, til Lukasz Zal og Ryszard Lenczewski. Les mer om de enestående billedkomposisjonene og fotografiske stemningene i Dag Sødtholts visuelle analyse av Ida.

Blant de andre filmene som er populære hos EFA finner vi Norden representert av både Lars von Triers Nymphomaniac (og da Director’s Cut-versjonen, presiseres det) og Ruben Östlunds Turist med henholdsvis tre og to nominasjoner (begge i kategorien ‘Beste film’). Øvrige favoritter er Andrey Zvyagintsevs Leviathan (fire nominasjoner) og Nuri Bilge Ceylans Vintersøvn (tre nominasjoner).

Den komplette nominasjonslisten er publisert hos EFA, og inneholder ellers få overraskelser – kanskje med unntak av at Mike Leighs Mr. Turner kun er tilgodesett med én nominasjon. Her på Montages beskrev vi riktignok filmen som «tonedøv og brautende», men ettersom andre kritikere har skrytt filmen opp i skyene, ligger overraskelsen i at EFA ser ut til å være mer enig med vårt standpunkt.

13. desember deles altså EFA-prisene ut, og da får vi se om Pawlikowskis Ida oppfyller favorittstempelet gitt av nominasjonsantallet, eller om en outsider kan ta hjem æren.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 3 kommentarer

  1. Lars Ole Kristiansen sier:
    8. november 2014, kl. 21:21

    Synes det er merkelig at verken von Trier eller Dardenne er nominert for regi. Ellers få overraskelser.

    Svar
  2. Øystein Egge sier:
    9. november 2014, kl. 01:05

    Synes nok Ida høster i overkant mange nominasjoner. At den stikker av med beste foto har jeg mindre problemer med. Mens jeg er igang med synsingen savnet jeg Stammen av Slaboshpytskiy, mener den hadde egnet seg bedre til de mer prestisjetunge nominasjonene, til tross for at den er en debut. Savnet også Wetlands av Wnednt i komedie, eventuelt nominasjon for beste skuespillerinne til Carla Juri fra samme film. Ellers fremstår det hele som veldig trygt og forventet, kanskje bortsett fra von Trier som Lars Ole nevner.
    Forresten hadde det også vært flott å sett Nånting måste gå sönder av Bergsmark på listene.

    Svar
    • Lars Ole Kristiansen sier:
      10. november 2014, kl. 13:59

      Enig i at «The Tribe» (eller «Stammen», som den vel skal hete på norsk) hadde fortjent tyngre nominasjoner, men den blir nok vel eksentrisk for brorparten av EFAs medlemmer.

      Har ikke sett «Wetlands»! Fru Ekkelt har nettopp skrevet om den på bloggen sin, og gitt hele 7 av 8 mulige tentakler for ekkelhet: http://ekkelt.montages.no/2014/10/27/wetlands-2013/

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Armand».

Armand og Ibelin vant gilde priser under European Film Awards

Paolo Sorrentinos Youth ble årets store vinner under European Film Awards

Paolo Sorrentinos Youth ble årets store vinner under European Film Awards [1]

Av Truls Foss

Gisle Tveito har vunnet EFA sin lydpris for De uskyldige

Gisle Tveito har vunnet EFA sin lydpris for De uskyldige

Richard Linklaters Boyhood tok Golden Globe-utdelingen med storm

Richard Linklaters Boyhood tok Golden Globe-utdelingen med storm

«Gentlemen», nominert i 13 kategorier.

Hivju og Loven Kongsli, samt Ekornes, Tveito og Hogstad, kan få Guldbagge – alle årets nominasjoner her

Golden Globe-nominasjonene er klare. Her Lisa Loven Kongsli i «Turist» og Julianne Moore i «Maps to the Stars».

Årets Golden Globe-nominasjoner klare – gledelig oppmerksomhet til Turist, Zimmer & Julianne Moore [1]

Julia Louis-Dreyfus bringer Seinfeld-vibber til kommende Hollywood-remake av Ruben Östlunds Turist

Julia Louis-Dreyfus bringer Seinfeld-vibber til kommende Hollywood-remake av Ruben Östlunds Turist

Av Karsten Meinich

Nymphomaniac: Director’s Cut vises på Cinemateket

Nymphomaniac: Director’s Cut vises på Cinemateket [4]

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Flere artikler
ida

Ida2013

Regi

  • Pawel Pawlikowski
Filmside
nymphomaniac

Nymphomaniac2013

Regi

  • Lars von Trier
Filmside
turist

Turist2014

Regi

  • Ruben Östlund
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies