Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
«Kjærlighet» (foto: Agnete Brun/Arthaus).

Dag Johan Haugeruds Kjærlighet til Venezia – sammen med nye filmer av bl.a. Almodóvar, Guadagnino, Corbet og Larraín

Av Redaksjonen 23. juli 2024


«Kjærlighet» (foto: Agnete Brun/Arthaus).

Den siste delen i Dag Johan Haugeruds trilogi «Sex Drømmer Kjærlighet» får verdenspremiere i hovedkonkurransen til filmfestivalen i Venezia.

Det er mange år siden sist en norsk film deltok i denne seksjonen, nærmere bestemt var forrige gang med Oddvar Einarsons X i 1986. Haugerud konkurrerte med Barn (2019) i sideprogrammet «Venice Days» i Venezia, så at Kjærlighet nå vises i hovedkonkurransen er å regne som et markant opprykk. I samtale med Norsk filminstitutt er han åpenbart glad for denne anerkjennelsen:

«Jeg er veldig glad for muligheten til å få presentere Kjærlighet for et internasjonalt publikum på filmfestivalen i Venezia. Kjærlighet er en romantisk film om ulike former for kjærlighet, omsorg, ansvar og seksualitet – alt med et sommerlig Oslo som bakteppe. Og siden en så stor del av handlingen pågår på fjorden, mellom Rådhusbrygga og Nesodden, føles det som om filmen har en stemning og karakter som kan kle Venezia. Jeg håper i alle fall det.»

Ellers er Venezia-festivalens program som vanlig fullstappet av både auteurfilmer og amerikanske «førpremierer». Vi i Montages har naturligvis spesielt høye forventninger til Brady Corbets neste film, The Brutalist (hans Vox Lux ble kåret til årets film hos oss i 2019), samt Luca Guadagninos Queer, Pablo Larraíns film med Angelina Jolie som Maria Callas, Maria, Athina Rachel Tsangaris Harvest – og ikke minst Pedro Almodóvars første engelskspråklige film, The Room Next Door, med Julianne Moore og Tilda Swinton i hovedrollene.

Og så skal det jo bli spennede å se hva Todd Phillips’ musikal-inspirerte oppfølger til Gulløve-vinneren Joker, Folie à Deux, har å by på! (Det er for øvrig verdt å merke seg at hele tre av filmene i hovedkonkurransen er regissert av en duo.)

*

Her er filmene i årets hovedkonkurranse:

The Room Next Door, Pedro Almodóvar
Campo di Battaglia, Gianni Amelio
Leurs Enfants Apres Eux, Ludovic Boukherma og Zoran Boukherma
The Brutalist, Brady Corbet
Jouer Avec Le Feu (The Quiet Son), Delphine Coulin og Muriel Coulin
Vermiglio, Maura Delpero
Iddu (Sicilian Letters), Fabio Grassadonia og Antonio Piazza
Queer, Luca Guadagnino
Kjærlighet (Love), Dag Johan Haugerud
April, Dea Kulumbegashvili
The Order, Justin Kurzel
Maria, Pablo Larraín
Trois Amies, Emmanuel Mouret
Kill The Jockey, Luis Ortega
Joker: Folie à Deux, Todd Phillips
Babygirl,  Halina Reijn
I’m Still Here, Walter Salles
Diva Futura, Giulia Louise Steigerwalt
Harvest, Athina Rachel Tsangari
Qing Chun Gui (Youth – Homecoming), Wang Bing
Stranger Eyes, Yeo Siew Hua

Les mer om de forskjellige sideprogrammene på festivalens hjemmesider. Der finner vi navn som Alex Ross Perry, Harmony Korine, Errol Morris, Kiyoshi Kurosawa, Takeshi Kitano, Asif Kapadia og Alice Rohrwacher.

Årets jury vil ledes av ingen ringere enn Isabelle Huppert. Tim Burtons Beetlejuice Beetlejuce er den offisielle åpningsfilmen.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 1 kommentar

  1. Simen Kolstad Lindblad sier:
    5. august 2024, kl. 11:32

    Herlig å se at en av nordens aller beste manusforfattere og regissører endelig får denne typen av velfortjent internasjonal anerkjennelse!

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Kjærlighet» (foto: Agnete Brun/Arthaus).

Dag Johan Haugeruds Kjærlighet til Venezia – sammen med nye filmer av bl.a. Almodóvar, Guadagnino, Corbet og Larraín [1]

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Produsent Maria Ekerhovd (Mer Film) tar imot prisen for beste film til «Affeksjonverdi», som vant åtte vel fortjente Amanda-statuetter.

Affeksjonsverdi vant åtte Amanda-priser

«Markens grøde».
Trailer

Markens grøde blir årets åpningsfilm på BIFF – se den ferske traileren [1]

Fra venstre: Eskil Vogt (Foto: Christian Breidlid) og utsnitt av omslaget til bokutgivelsen av Vogts manus til «De uskyldige» (Tiden forlag).

Ny spillefilm fra Eskil Vogt får NFI-støtte – psykologisk thriller om kunst og makt

Fra venstre: Regissør Maren Ade (Bilde: Harald Krichel / Wikimedia Commons / Lisens: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International) og skuespiller Sandra Hüller i «Min Pappa Toni Erdmann» (Bilde: Arthaus)

Maren Ade vender tilbake som regissør med Das Zauberwort – ti år etter Min pappa Toni Erdmann

Fra venstre: «Tender Loving Care» (2026), og regissør Mike Leigh under innspillingen av «Another Year» (2010). (Bilder: Bleecker Street / SF Norge)

Mike Leigh varsler karrierepunktum med sin neste film Tender Loving Care

Av Karsten Meinich

Flere artikler
Ill.: «Kjærlighet» (foto: Agnete Brun/Arthaus).
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies