Cannes 2016

Cannes 2016: Programmet klart for sideseksjonene Quinzaine des Réalisateurs og Cannes Classics

Cannes 2016: Tidligere denne uken offentliggjorde filmfestivalen i Cannes sideseksjonen Kritikeruken (Semaine de la Critique). Nå er også programmet til den prestisjetunge sideseksjonen Quinzaine des Réalisateurs (The Directors’ Fortnight), samt Cannes Classics klart – og dermed er de viktigste annonseringene i forkant av festivalen overstått.

Forrige ukes offentliggjøring av de Gullpalme-nominerte filmene i hovedprogrammet gjorde at forventningene til 2016-årgangen av Cannes nådde kokepunktet for Montages-redaksjonen, men sideseksjonene Kritikeruken og Quinzaine des Réalisateurs er alltid en større kilde til overraskelser; her presenteres navn og titler det ikke knyttes bestemte forventninger til (tidligere har vi oppdaget filmer som Stammen og It Follows her).

Når det er sagt, frontes årets Quinzaine-program av veteraner som Alejandro Jodorowsky og Paul Schrader. I likhet med Kritikeruken er det ingen hjemlige titler å skimte, så vi må dessverre fastslå at årets Cannes blir helt uten norske bidrag (med unntak av visninger i markedsseksjonen).

Quinzaine des Réalisateurs

Spillefilmer (* Filmer som konkurrerer om debutprisen Caméra d’Or.)

  • Divines (Houda Benyamina)*
  • L’Economie Du Couple (Joachim Lafosse)
  • L’Effet Aquatique (Sólveig Anspach)
  • Sweet Dreams (Marco Bellocchio)
  • Fiore (Claudio Giovannesi)
  • Like Crazy (Paolo Virzì)
  • Ma Vie De Courgette (Claude Barras)*
  • Mean Dreams (Nathan Morlando)
  • Mercenaire (Sacha Wolff)*
  • Neruda (Pablo Larraín)
  • Endless Poetry (Alejandro Jodorowsky)
  • Psycho Raman (Anurag Kashyap)
  • Risk (Laura Poitras)
  • Tour De France (Rachid Djaïdani)
  • Two Lovers And A Bear (Kim Nguyen)
  • Les Vies De Thérèse (Sébastien Lifshitz)
  • Wolf And Sheep (Shahrbanoo Sadat)*
  • Dog Eat Dog (Paul Schrader) – avslutningsfilm

Kortfilmer

  • Abigail (Isabel Penoni, Valentina Homem)
  • Chasse Royale (Romane Gueret, Lise Akoka)
  • Decorado (Alberto Vazquez)
  • Habat Shel Hakala (Tamar Rudoy)
  • Happy End (Jan Saska)
  • Hitchhiker (Jero Yun)
  • Import (Ena Sendijarevic)
  • Kindil El Bahr (Damien Ounouri)
  • Léthé (Dea Kulumbegashvili)
  • Listening To Beethoven (Garri Bardine)
  • Zvir (Miroslav Sikavica)

Cannes Classics

Cannes Classics fokuserer på nyoppussede utgaver av filmhistoriske skatter. I år er det snakk om hele 21 restaureringer, samt 10 dokumentarfilmer. Programmet byr på alt fra obskur «kunstfilm» til kanoniserte mesterverker.

Restaurerte filmer:

  • Die letzte Chance (The Last Chance) – Leopold Lindtberg, 1945
  • Dolina Miru (Valley of Peace) – France Stiglic, 1956
  • Ikarie XB 1 – Jindřich Polák, 1963
  • Jago hua savera (Day Shall Dawn) – Aaejay Kardar, 1958
  • Memorias del subdesarrollo (Memories of the Underdevelopment) – Tomás Gutiérrez Alea, 1968
  • Santi-Vina – Thavi Na Bangchang, 1954
  • Szerelem (Love) – Károly Makk, 1971
  • Howards End – James Ivory, 1992
  • Decakolog 5 (Thou shalt not kill) og Decakolog 6 (Thou shalt not commit adultery) – Krzysztof Kieślowski, 1989
  • Momotarô, Umi no shinpei (Momotaro, Sacred Sailors) – Mitsuyo Seo, 1945
  • One-Eyed Jacks – Marlon Brando, 1961
  • Solyaris (Solaris) – Andreï Tarkovski, 1972
  • Ugetsu monogatari (Ugetsu) – Kenji Mizoguchi, 1953
  • Dragées au poivre (Pepper Candy) – Jacques Baratier, 1963
  • Valmont – Milos Forman, 1989
  • Gueule d’amour – Jean Grémillon, 1937
  • Masculin féminin – Jean-Luc Godard, 1966
  • Indochine – Régis Wargnier, 1992
  • Adieu Bonaparte – Youssef Chahine, 1984
  • Pit and The Pendulum – Roger Corman, 1961
  • Rendez-vous de juillet – Jacques Becker, 1949

Dokumentarfilmer:

  • Voyage à travers le cinéma français (Bertrand Tavernier)
  • The Cinema Travelers (Shirley Abraham, Amit Madheshiya)
  • The Family Whistle (Michele Russo)
  • Cinema Novo (Eryk Rocha)
  • Midnight Returns: The Story of Billy Hayes and Turkey (Sally Sussman)
  • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds (Alexis Bloom, Fisher Stevens)
  • Gentleman Rissient (Benoît Jacquot, Pascal Mérigeau, Guy Seligmann)
  • Close encounters with Vilmos Zsigmond (Pierre Filmon)
  • Women Who Run Hollywood (Clara Kuperberg, Julia Kuperberg)
  • Bernadette Lafont et Dieu créa la femme libre (Esther Hoffenberg)

Det komplette programmet til årets Cannes Classics finner du her.

*

5660329_12672132-116026-3e09f113940-original

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>