Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Et utkast til hvordan den nye fasaden til Cinemateket i Oslo kan se ut (Arkitektkontoret Saaha).

Cinemateket i Oslo holder stengt i 2022 på grunn av oppussing

Av Redaksjonen 18. oktober 2021


Et utkast til hvordan den nye fasaden til Cinemateket i Oslo kan se ut (Arkitektkontoret Saaha).

Hovedstadens cineaster går et fattigere filmkulturelt tilbud i møte i 2022, når Cinemateket i Oslo stenger dørene ved årsskiftet. Heldigvis er det kun midlertidig, for å muliggjøre en omfattende oppussing av fasaden, foajeen og fellesarealene på Filmens hus.

Ifølge Norsk filminstitutt vil endringene lede til en ordentlig kafé- og restaurantløsning, et nytt aktivitetsrom for barn, forbedrede toalettfasiliteter, og en helt ny fasade. I artikkelen på NFI sine hjemmesider heter det:

I den nye ombyggingen flyttes fasadelivet ut til gaten igjen, slik det opprinnelig var tenkt da huset ble bygget i 1939. Foajeen utvides og det gis plass til et nytt kafé-/restaurantkonsept på gateplan. Tanken er å skape bedre kontakt mellom gaten og alle de spennende aktivitetene som skjer hos oss. Bygården får også et nytt ansikt utad mot byen og vil bidra til prosessen med å forskjønne Dronningens gate og skape et aktivt byliv i Kvadraturen.

Det er ingen tvil om at Cinemateket i Oslo vil nyte godt av et solid ansiktsløft og bedre formidling i møte med forbipasserende, i et område i kontinuerlig vekst. Selve visningsarenaen er i særklasse hva gjelder teknisk kvalitet, og vant nettopp ICTA – International Cinema Technology Association sin høythengende pris «Classic Cinema of the Year 2021», men omgivelsene rundt de to kinosalene Tancred og Lillebil er nokså stusselige og påtagelig daterte. At NFI omsider har valgt å prioritere en oppussing, er derfor gode nyheter.

At dette innebærer at Cinemateket må holde stengt gjennom store deler av det kommende året, er imidlertid en nedtur for alle nye og gamle filminteresserte. Særlig med tanke på at Cinemateket nylig måtte holde dørene lukket under store deler av koronapandemien i 2020/2021.

Rent praktisk blir medlemskortene fryst så lenge nedstengingen varer, og det arbeides med å legge til rette for alternative aktiviteter i perioden. Vi følger opp saken når eventuelle midlertidige visningsrom for Cinemateket blir klare.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen 1 kommentar

  1. Andreas sier:
    21. oktober 2021, kl. 21:21

    Det er jo synd. Jeg skjønner samtidig behovet, det er ikke et ekstremt innbydende sted, og plassen kunne vært brukt bedre. MEN, stort men, det et også noe av sjarmen, at det ikke er så strømlinjeformet og jålete som det meste i Oslo har blitt. F.eks. det såkalte biblioteket i Bjørvika. Da jeg var innom i dag var tre etasjer sperret av for julebord (21. oktober…), det har nå blitt et eventspace med bøker som pynt. En annen dag jeg var der var det en bråkete hiphopkonsert. Og kafeen er fisefin. Jeg er ganske sikker på at det slik Cinemateket også vil bli, det blir neppe det avslappede stedet det er nå. Mer og mer av Oslo skal tilpasses en ønsket demografi, som er unge og relativt unge folk med god økonomi.

    Svar

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Grey Gardens».

What Ever Happened to Edie Bouvier Beale? Maysles-brødrenes Grey Gardens

Av Nora Landsrød

Fra venstre: «A Prayer for the Dying» og regissør Dara van Dusen med skuespiller Kristine Kujath Thorp under Oslo Pix 2026. (Bilder: Eye Eye Pictures)
Podkast

Filmfrelst #677: Oslo Pix 2026 – Dara Van Dusen og A Prayer for the Dying

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Kjærast» (foto: Helge Skodvin).
Analysen

Analysen: Kjærast (2026)

Av Helga Brekke Mathisen

«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

Itonje Søimer Guttormsen under innspillingen av «Butterfly» på Gran Canaria (foto: Mer Film).

Toleranse, spiritualitet og kreative kompromisser: En samtale med regissør Itonje Søimer Guttormsen om Butterfly

Av Shilan Sari

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
«Narnia: The Magician's Nephew» (Bilde: Netflix)
Trailer

Illevarslende første trailer til Greta Gerwigs Narnia: The Magician’s Nephew [2]

«Digger» (foto: ® 2026 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.)

Digger kan tape 250 millioner dollar

Utsnitt fra traileren til «Artificial».

AWE sikrer norsk kinodistribusjon for Luca Guadagninos nye film Artificial

Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

Flere artikler
Ill.: Et utkast til hvordan den nye fasaden til Cinemateket i Oslo kan se ut (Arkitektkontoret Saaha).
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies