Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
«Fucktoys»

Tre tilnærminger til marerittet i Karlovy Vary: Dead Lover, Fucktoys og Sorry, Baby

Av Simon Holm 29. juli 2025


«Fucktoys»

KVIFF 2025: Tre minneverdige filmer fra årets Karlovy Vary-festival har én uvanlig fellesnevner: Hver av dem er skrevet og regissert av den samme personen som spiller hovedrollen. 

Victor Sjöström, Charlie Chaplin, Orson Welles, Jacques Tati, Alejandro Jodorowsky, Woody Allen, Roberto Benigni, Spike Lee og Takeshi Kitano er eksempler på filmskapere som både har skrevet, regissert og spilt hovedrollen i flere av sine egne filmer. Barbara Loden i Wanda (1970), Elaine May i A New Leaf (1971) og Greta Gerwig i mumblecore-filmen Nights and Weekends (2008) er tre eksempler på kvinner i samme trippelrolle – en konstellasjon det historisk sett har vært langt færre av.

Derfor var det bemerkelsesverdig at årets program i Karlovy Vary inneholdt hele tre slike produksjoner: Grace Glowickis Dead Lover, Annapurna Srirams Fucktoys og Eva Victors Sorry, Baby. Alle marerittskildringer, men på vidt forskjellige måter.

Dead Lover er en skrekkomedie som tar i bruk etablerte sjangerkonvensjoner allerede fra første bilde: Vi møter den ensomme gravgraveren Gravedigger (Glowicki), som lukter så sterkt av døden hun er omringet av at ingen vil komme i nærheten av henne. Månen er hennes beste venn, helt til hun møter en eksentrisk diktekunstner som synes duften hennes er uimotståelig.

Det fargede lyset, den overdrevne sminken, 4:3-formatet og 16mm-estetikken skaper assosiasjoner til tysk ekspresjonisme, samtidig som Glowicki ikke går seg bort i overfladiske referanser. Hun konstruerer et morbid, gotisk narrativ fylt av lemlestelse, lengsel, tragedie og heksekunst.

«Dead Lover» (foto: KVIFF).

Dead Lover berører mange undersjangre, men emulerer nok mest effektivt et mareritt når den spiller på body horrorens viscerale effekt. Særlig sekvensene knyttet til fingeren som gravgraveren vekker til live kunne vært hentet rett ut av en irrasjonelt forstyrrende drøm, morsom og foruroligende på samme tid. Vekslingen mellom forferdelse og humor fanger den menneskelige kjernen i fortellingen: En universell frykt for å bli utstøtt og aldri finne seg til rette i sine tildelte omstendigheter; følelsen av å ha blitt utdelt en urettferdig lodd i livet.

Det er også noe utpreget teatralsk over Dead Lover, som bidrar til det stiliserte, kunstige helhetsinntrykket. Dialogen er gammeldags, Glowickis dialekt en fornøyelig versjon av engelsk arbeiderklassesnakk à la Oliver Twist, og de samme tre skuespillerne (Ben Petrie, Leah Doz og Lowen Morrow) går igjen i forskjellige biroller. Dette grepet skaper et inntrykk av at en liten, sammensveiset gjeng står bak filmen; at Dead Lover har vært et lidenskapsprosjekt fra start til slutt, minst like gøy for de involverte som for publikum.

Der Dead Lover tar i bruk marerittets visuelle motiver, tar Fucktoys utgangspunkt i drømmers struktur og logikk. Filmen starter med at Annapurna Srirams rollefigur, AP, blir fortalt at det hviler en forbannelse over henne, som igangsetter en reise for å anskaffe tusen dollar og et uskyldig lam som må ofres for å løfte forbannelsen.

Straks premisset er etablert stilles det aldri spørsmålstegn ved, og vi følger AP gjennom den lugubre undergrunnen i Trashtown, USA, der hennes virke som sexarbeider åpner dørene til et fascinerende og variert rollegalleri. Også denne filmen er skutt på kornete 16mm, og i kombinasjon med de møkkete motivene vekker resultatet assosiasjoner til John Waters.

«Fucktoys» (foto: KVIFF).

Etter samme mønster som en del andre filmer med en lignende struktur – eksempelvis After Hours (1985) og Good Time (2017) – bruker Sriram mørket for å forsterke følelsen av klaustrofobisk desperasjon, uten å slukke lyset helt. Humoren gir filmen en livlig energi og absurd stemning. Fucktoys er ikke skummel før man våkner opp, klyper seg i armen og innser farene som lusket rundt hver eneste sving.

Man venner seg til kaoset og det høye tempoet, og Sriram vever inn samtaler, blikk og berøringer ladet med gjenkjennelige følelser for å trekke oss inn. Og hun er en god skuespiller, med en sår undertone i blikk og bevegelser.

I Eva Victors regidebut Sorry, Baby er det selve handlingen og ikke formen som minner om mareritt: Vi følger Agnes (Victor), en ung akademiker som utsettes for et seksuelt overgrep av sin veileder på universitetet. Kameraet ligger tett på Agnes både før og etter den traumatiske hendelsen. Fortellingen er ikke-lineær og bykser frem og tilbake i tid – ikke for å rekontekstualisere filmens handling (som i eksempelvis Strange Darling, der filmens premiss hele tiden ble utvidet og oppdatert av ny informasjon), men for å skape en dynamisk og mer psykologisk presis opplevelse av hendelsesforløpet.

Victor spiller på hele følelsesregisteret og gjerne samtidig, i en hverdagslig tone og med et kynisk skråblikk, som for å unngå å vippe over i ren tragedie. Ikke dermed sagt at Sorry, Baby lager vitser av Agnes sine lidelser; sleivsparkene retter seg mot undertrykkerne.

«Sorry, Baby» (foto: KVIFF).

Forholdet mellom Agnes og bestevenninnen Lydie (Naomi Ackie) står sentralt. Samtalene med Lydie gir publikum et annet ståsted å sette seg inn i. Hun vil være der for Agnes, men har også sitt eget liv å ta hensyn til, og kan ikke stille seg til kontinuerlig disposisjon. Ved å utforske problemet unngår Victor at Sorry, Baby blir overdrevent nærsynt.

Blant birollene er det verdt å trekke frem Lucas Hedges som Agnes’ nabo Gavin, sjarmerende patetisk som alltid, og den uforlignelige John Carroll Lynch, som løfter en samtale med Agnes om løst og fast til et høydepunkt.

Disse tre bemerkelsesverdige filmene fra årets Karlovy Vary-festival har ulik struktur, men fungerer samlet uten å falle fra hverandre. Dead Lover og Fucktoys sliter med å videreutvikle fiksjonsuniversene sine etter effektive introduksjoner, men dette er et resultat av små ressurser og lite erfaring – barnesykdommer.

Det er ingen tvil om at vi har å gjøre med potensielle auteurer her – enten de velger å fokusere på manus, regi, skuespill eller alt på en gang.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Pia Tjelta og Tarek Zayat i «Se meg» (Bilde: Reinvent)

Nina Knags spillefilmdebut Se meg invitert til Karlovy Varys konkurranseprogram

Brutte omfavnelser – Almodóvar for kjennere

Brutte omfavnelser – Almodóvar for kjennere

Av Lars Ole Kristiansen

Regissør Nina Knag og skuespiller Pia Tjelta med pris (Foto: Simon Holm / Montages), samt bilder fra «Se meg». (Ymer Media)

Skuespillerpris til Pia Tjelta i Karlovy Vary for innsatsen i Nina Knags debutfilm Se meg

«Se meg» (photo: Film Servis Festival Karlovy Vary).
International Edition

Nina Knag’s road to hell on a fine, strapping pavement of good intentions: Se meg

Av P. Stuart Robinson

Nina Knag (Foto: Karlovy Vary International Film Festival).

Kvinner som er vanskelige å like: En samtale med Nina Knag om Se meg

Av Simon Holm

Skuespiller Helge Guren vant pris for sin rolletolkning i «Elskling» (Foto: Nordisk Film Distribusjon / trailer)

Prestisjetungt prisdryss i Karlovy Vary for Lilja Ingolfsdottirs kritikerroste debutfilm Elskling

Herbert Nordrum i Karlovy Vary (Photo: Film Servis Festival Karlovy Vary.)

Herbert Nordrum vant prisen for beste skuespiller i Karlovy Vary

Sexy forfall: Den niende himmel

Sexy forfall: Den niende himmel

Av Oda Bhar

Del på Bluesky
Del på Facebook
Ill.: «Fucktoys»

Simon Holm (f. 1996) har mastergrad i filmvitenskap fra Høgskolen i Innlandet og arbeider til daglig som medielærer.

sorry-baby

Sorry, Baby2025

Originaltittel

Sorry Baby

Produksjonsland

  • USA

Premieredato

  • 10.10.2025

Regi

  • Eva Victor

Manus

  • Eva Victor

Produsert av

  • Adele Romanski
  • Barry Jenkins
  • Mark Ceryak

Skuespillere

  • E.R. Fightmaster
  • Eva Victor
  • Hettienne Park
  • John Carroll Lynch
  • Kelly McCormack
  • Louis Cancelmi
  • Lucas Hedges
  • Naomi Ackie

Foto

  • Mia Cioffi Henry

Produksjonsdesign

  • Caity Birmingham

Kostyme

  • Emily Costantino

Sminke

  • Monique Peoples Graham
  • Rashida Bolden

Klipp

  • Alex O'Flinn
  • Randi Atkins

Lyd

  • Bill R. Dean
  • Onnalee Blank

Musikk

  • Lia Ouyang Rusli

Distributør

  • Ymer Media

Festivaldeltakelse

  • Sundance '25
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies