- Montages - https://montages.no -

Montages.no

David Finchers Mank får premiere på Netflix i desember

Av , 7. oktober 2020 i Ukategorisert

Strømmegiganten Netflix har nå annonsert [1] at David Finchers Mank [2] får premiere 4. desember.

Betyr dette at David Fincher [3] omsider skal få sin for lengst fortjente Oscar-statuett? Dette med vaskeekte og kule Hollywood-auteurer og Oscar-utdelingen er mildt sagt komplisert. David Fincher [3] hadde i utgangspunktet sitt livs sjanse med The Social Network [4] (2011), samme år som Darren Aronofsky [5] trolig hadde sin eneste mulighet med Black Swan [6] (2011). Men ingen av dem vant, for Akademiet var i stedet helt nødt til å skjenke sin kjærlighet til Tom Hooper [7] og Kongens tale [8] (2011). Filmen er nå glemt, men regissøren har nær sagt fått status som en av «de aller værste» med kalkunen Cats [9] – og dessuten de utålelige Les Misérables [10] (2012) og Den danske piken [11] (2015), som ikke akkurat nyter høy status blant cineaster (vi slaktet alle sammen, her [12], her [13] og her [14]).

Christopher Nolan [15] hadde en unik mulighet med sitt krigsfilmmesterverk Dunkirk [16] (2017) – ribbet for elementer av science fiction, som Akademiet er kjent for å mislike – men det året ble det merkelig nok Guillermo Del Toro og hans fantasy-fabel The Shape of Water [17] som stod høyest i kurs.

Når alt dette er sagt: I den spesielle korona-Oscar-sesongen, vel David Fincher stille sterkt med sin filmhistorisk orienterte fortelling, som kretser rundt produksjonen av selveste Citizen Kane [18] (1941)? En front runner-posisjon krever naturligvis at filmen og mottagelsen er god – men har Fincher noen gang levert et arbeid som ikke tåler dagens lys?

Vi krysser fingrene for en fantastisk film, og gleder oss til å se Mank på Netflix i desember – og aller helst på det store lerretet i forkant.


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/david-finchers-mank-far-premiere-pa-netflix-i-desember/

Lenker i denne artikkelen:

[1] annonsert: https://collider.com/mank-netflix-release-date-david-fincher/

[2] Mank: https://montages.no/film/mank/

[3] David Fincher: https://montages.no/filmfolk/david-fincher

[4] The Social Network: https://montages.no/film/the-social-network/

[5] Darren Aronofsky: http://montages.no/filmfolk/darren-aronofsky

[6] Black Swan: https://montages.no/film/black-swan/

[7] Tom Hooper: https://montages.no/filmfolk/tom-hooper

[8] Kongens tale: https://montages.no/film/kongens-tale/

[9] Cats: https://montages.no/film/cats/

[10] Les Misérables: https://montages.no/film/les-miserables/

[11] Den danske piken: https://montages.no/film/the-danish-girl/

[12] her: https://montages.no/2013/02/les-miserables-er-en-kattepine/

[13] her: https://montages.no/2015/09/et-blankt-lerret-the-danish-girl/

[14] her: https://montages.no/2019/12/ingen-kos-med-cats-bare-kloring-og-kattejammer/

[15] Christopher Nolan: https://montages.no/filmfolk/christopher-nolan

[16] Dunkirk: https://montages.no/film/dunkirk/

[17] The Shape of Water: https://montages.no/film/the-shape-of-water/

[18] Citizen Kane: https://montages.no/film/citizen-kane/

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.