- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Årets beste filmer – topplister for 2018

Av Redaksjonen , 1. februar 2019 i Topplister

Filmåret 2018 er historie, og nå er endelig vår notorisk forsinkede, men grundige kåring av fjorårets beste filmer klar. Som vanlig har vi også publisert en episode av Filmfrelst [1], der et panel diskuterer årets beste filmer [2].

2018 var mer enn noe annet et sterkt år for både uavhengig og studioprodusert amerikansk film. Veteraner som Steven Spielberg [3] og Paul Schrader [4] var tilbake i toppform; Paul Thomas Anderson [5] leverte sin beste film siden There Will Be Blood (2007); yngre talenter som Greta Gerwig [6] og Bo Burnham [7] etablerte seg som viktige stemmer for en ny gjenerasjon.

Felleslisten nedenfor er bare ment som et supplement til de individuelle listene, og vi anmoder leserne våre til å gjøre seg kjent med titlene som enten ikke har blitt sett av tilstrekkelig mange (eksempelvis de mange glimrende dokumentarene, som Ex Libris, The Work, Minding the Gap og Matangi/Maya/M.I.A.), eller er for egenartede i sitt uttrykk til å skape konsensus når “regnestykket” skal summeres.

Metoden som ligger bak vår kollektive liste er den samme som tidligere: Vi har ganske enkelt sammenslått summen av filmenes plassering på de individuelle listene, ispedd enkelte redaksjonelle justeringer. Titler som også figurerte på 2017-listene (Team Hurricane; Mektoub, My Love: Canto Uno) har fått overført sine poeng fra fjoråret.

[8] [9]

Her er reglene for hva Montages definerer som en 2018-film:

  • Filmen har hatt premiere på norske kinoer i 2018.
  • Filmen har hatt premiere på cinematekene i 2018 (og får ikke ordinær kinopremiere i 2019).
  • Filmen har ikke gått på norske kinoer, men ble lansert på DVD/Blu-ray/VOD i 2018.
  • Filmen har blitt sett på festival i 2018, og står foreløpig uten norsk kinodistribusjon (filmer få hadde anledning til å se på festival i 2018, vil trolig dukke opp på flere av 2019-listene).

God lesning – og god film!

*

Topp 10 – 2018

1. Call Me by Your Name [10] og Suspiria [11] av Luca Guadagnino
2. Phantom Thread [12] av Paul Thomas Anderson
3. First Reformed [13] av Paul Schrader
4. The Post [14] og Ready Player One [15] av Steven Spielberg
5. The Florida Project [16] av Sean Baker
6. I, Tonya [17] av Craig Gillespie
7. Eighth Grade [18] av Bo Burnham
8. Team Hurricane [19] av Annika Berg
9. Mektoub, My Love: Canto Uno [20] av Abdellatif Kechiche
10. Lady Bird [21] av Greta Gerwig

Hederlige omtaler: «Ex Libris» (Frederick Wiseman), «Unsane» (Steven Soderbergh), «Grensen» (Ali Abbasi), «You Were Never Really Here» (Lynne Ramsay), «Roma» (Alfonso Cuarón), «Hereditary» (Ari Aster), «Matangi/Maya/M.I.A.» (Steve Loveridge), «The Work» (Jairus McLeary, Gethin Aldous), «Mandy» (Panos Cosmatos), «Savnet» (Andrej Zvjagintsev), «Private Life» (Tamara Jenkins), «De utrolige 2» (Brad Bird).

*

Delta gjerne i samtalen om årets utvalg – alle enkeltlistene deler ett og samme kommentarfelt (nedenfor). Filmåret er i våre lister beregnet ut fra norske kinopremieredatoer, og/eller rett-på-video-lanseringer/festivalpremierer.


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/2019/02/arets-beste-filmer-topplister-for-2018/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Filmfrelst: http://montages.no/filmfrelst/

[2] diskuterer årets beste filmer: https://montages.no/2019/01/filmfrelst-327-filmaret-2018/

[3] Steven Spielberg: https://montages.no/filmfolk/steven-spielberg

[4] Paul Schrader: https://montages.no/filmfolk/paul-schrader

[5] Paul Thomas Anderson: https://montages.no/filmfolk/paul-thomas-anderson

[6] Greta Gerwig: https://montages.no/filmfolk/greta-gerwig

[7] Bo Burnham: https://montages.no/filmfolk/bo-burnham

[8] Image: https://montages.no/2019/02/arets-beste-filmer-topplister-for-2018/ladybird-4/

[9] Image: https://montages.no/files/2019/02/call-me-by-your-name.jpg

[10] Call Me by Your Name: https://montages.no/film/call-me-by-your-name/

[11] Suspiria: https://montages.no/film/suspiria-2/

[12] Phantom Thread: https://montages.no/film/phantom-thread/

[13] First Reformed: https://montages.no/film/first-reformed/

[14] The Post: https://montages.no/film/the-post/

[15] Ready Player One: https://montages.no/film/ready-player-one/

[16] The Florida Project: https://montages.no/film/the-florida-project/

[17] I, Tonya: https://montages.no/film/i-tonya/

[18] Eighth Grade: https://montages.no/film/eighth-grade/

[19] Team Hurricane: https://montages.no/film/team-hurricane/

[20] Mektoub, My Love: Canto Uno: https://www.imdb.com/title/tt6121444/?ref_=nv_sr_1

[21] Lady Bird: https://montages.no/film/lady-bird/

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.