Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Wes Anderson åpner filmfestivalen i Berlin med The Grand Budapest Hotel

Wes Anderson åpner filmfestivalen i Berlin med The Grand Budapest Hotel

Av Truls Foss 5. november 2013


Wes Andersons The Grand Budapest Hotel er blant de filmene vi ser mest frem til i 2014, og med den mildt sagt fornøyelige traileren som ble lansert for en snau måned siden, nådde forventningene definitivt kokepunktet. I dag ble det kjent at The Grand Budapest Hotel får sin verdenspremiere 6. februar neste år – som åpningsfilm for den 64. utgaven av filmfestivalen i Berlin.

Fortellingen i The Grand Budapest Hotel strekker seg over første halvdel av det tyvende århundre, og omhandler den vellykkede hotellmedarbeideren M. Gustave (concierge) og hans trofaste protesjé Zero Moustafa. Filmen vil blant annet ta for seg gjenvinningen av et verdifullt renessansemaleri og kampen om en stor familieformue, med et Europa i endring som historisk bakteppe.

Traileren bekreftet at Anderson holder fast på sin idiosynkratiske og fargerike stil, som han har utviklet helt fra sin andre spillefilm, Rushmore (1998). Det var imidlertid overraskende å se at regissøren har valgt å bruke det gamle formatet Academy Ratio. Anderson har alltid vært inspirert av Stanley Kubrick, med sine symmetriske bildekomposisjoner og sans for frontale bilder av rollefigurene, og ved å benytte seg av Academy Ratio – som var Kubricks foretrukne format – blir assosiasjonene til mesteren enda sterkere enn tidligere.

wes2

I tillegg må det nevnes at The Grand Budapest Hotel kan skilte med dét som sannsynligvis er den mest imponerende rollelisten i 2014, med blant annet Ralph Fiennes, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Harvey Keitel, Jude Law, Edward Norton, Saoirse Ronan, Jason Schwartzman, Lea Seydoux, Tilda Swinton, Tom Wilkinson, Owen Wilson og selvfølgelig Bill Murray ombord. Manuset er utarbeidet av regissøren selv i samarbeid med den nokså ukjente Hugo Guinness, og Moonrise Kingdom-komponist Alexandre Desplat vil stå for musikken.

I fjor åpnet Anderson filmfestivalen i Cannes til stor applaus med Moonrise Kingdom, og den 6. februar viderefører han «trenden» ved å åpne Berlinalen. Anderson har tidligere deltatt i hovedprogrammet under filmfestivalen i Berlin med The Royal Tenenbaums i 2002 og The Life Aquatic with Steve Zissou i 2005.

Hoveddelen av innspillingen fant sted i Tyskland, nærmere bestemt Gorlitz og Studio Babelsberg, og filmen regnes som en anglo-tysk co produksjon.

*

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

I fokus i denne Berlinale-podkasten, fra venstre: Hunter Schafer i «Cuckoo» (Foto: Berlinalen / NEON) og fra Mati Diops Gullbjørn-vinner «Dahomey» (Foto: Berlinalen / © Les Films du Bal - Fanta Sy)
Podkast

Filmfrelst #582: Berlinalen 2024, del 2

Berlinalen ansetter ny kunstnerisk leder: Tricia Tuttle (Foto: BFI / Berlinalen)

Britiske Tricia Tuttle blir ny kunstnerisk leder for filmfestivalen i Berlin

Gullbjørnen til Mati Diops Dahomey – tre priser til Dag Johan Haugeruds Sex

Gullbjørnen til Mati Diops Dahomey – tre priser til Dag Johan Haugeruds Sex

Ninjababy skal konkurrere under den digitale Berlinalen

Ninjababy skal konkurrere under den digitale Berlinalen

Klare for hovedkonkurransen i Berlin: Eliza Hittmans «Never Rarely Sometimes Always» og Ilya Khrzhanovskiy og Jekaterina Oertels «DAU. Natasha».
Berlinalen 2020

Nye filmer fra Abel Ferrara, Kelly Reichardt og Tsai Ming-liang i Berlinalens hovedkonkurranse [2]

Av Karsten Meinich

Vibeke Løkkeberg gjør comeback på Berlinalen med sin nye film The Long Road to the Director’s Chair

Vibeke Løkkeberg gjør comeback på Berlinalen med sin nye film The Long Road to the Director’s Chair

Filmfrelst #433: Berlinale 2021 – Céline Sciammas Lille mamma
Berlinalen 2021

Filmfrelst #433: Berlinale 2021 – Céline Sciammas Lille mamma [2]

Fra venstre: «Seaside Serendipity» (Bilde: © Eri Okamoto) og «Evidence» (Bilde: © Lee Anne Schmitt)

Mellom fortidens spøkelser og levende bilder – en dialog om Berlinalen 2025

Av Simon Holm

Del på Bluesky
Del på Facebook
montages.no/nyheter
Jakob Oftebro i «Kids in Crime 2» (foto: Martin Øvrevik/TV 2).

Jakob Oftebro i ny Woody Allen-film – innspillingen starter i morgen

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

«The Further Mis-Adventures of Cliff Booth» (foto: Netflix).
Trailer

Her er den nye traileren til David Finchers Tarantino-film The Further Mis-Adventures of Cliff Booth

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Zendaya i den tredje sesongen av «Euphoria» (HBO).

Euphoria kommer endelig på Blu-ray

«Remain» (Bilde: Warner Bros. Discovery)
Trailer

M. Night Shyamalan er tilbake – her er første teaser-trailer til Remain

Produsent Håkon Øveraas, skuespiller Herbert Nordrum, regissør Hans Petter Moland og administrerende direktør Kjersti Mo, Norsk filminstitutt. (Foto: Norsk filminstitutt.)

Hans Petter Molands filmatisering av Markens grøde blir Norges Oscar-kandidat

«Petrolheads» vant prisen for beste nordiske dokumentar under Oslo Pix.

Årets Pix-priser tildelt Nipster og Petrolheads

Flere artikler
the-grand-budapest-hotel

The Grand Budapest Hotel2014

Regi

  • Wes Anderson
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies