- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Traileren til James Grays The Lost City of Z lover gull og grønne jungler

Av , 4. april 2016 i Ukategorisert

Innspillingen av The Lost City of Z [1] har ikke helt nådd Coppola [2]– og Herzog [3]-nivå, men med alle skjærene i sjøen føyer den seg fint inn i tradisjonen til trøblete oppdagelsesreiser som Apokalypse nå! [4], Fitzcarraldo [5] og Aguirre [6]. Når den første traileren nå endelig foreligger, ser ikke James Gray [7]s film ut til å skuffe.

Det er rundt seks år siden man først hørte snakk om at James Gray ville filmatisere dokumentarboka The Lost City of Z [8], og siden produksjonsstarten ble bekreftet [9] i 2013 har vi jevnlig fulgt utviklingen her på Montages. Det har gått sent; Brad Pitt [10] og Benedict Cumberbatch [11] var for eksempel begge aktuelle for hovedrollen, før de brått ble avkreftet. Men nå er den første traileren lansert, og det er Charlie Hunnam [12] (Pacific Rim, Crimson Peak) som gestalter den britiske oppdageren Percy Harrison Fawcett.

Det betyr at Gray har valgt å fortelle historien fra Fawcett og hans reisefølges ståsted; ikke fra David Grann [13]s, som gikk i oppdagerens fotspor i boka filmen baserer seg på. The Lost City of Z er den sanne historien om Percy Fawcett, som i 1925 forsvant i Amazonas-jungelen under sin jakt på den mytiske byen han kalte «The Lost City of Z». Fawcetts sønn var også med i den bortkomne ekspedisjonen.

"The Lost City of Z" [14]

Gray har tidligere nevnt David Lean [15] som en inspirasjonskilde til filmen, men i møtet med den nye traileren er det også klare referanser til nevnte Apokalypse nå!; ikke bare på grunn av reisen inn i jungelterrenget, men også i den dype koloritten, som med sin tidvise sepia-look i tillegg bringer tankene til Gudfaren-filmene. Fotograf er legendariske Darius Khondji [16], som samarbeidet med Gray på hans forrige film The Immigrant [17].

Det er ikke klart når The Lost City of Z vil få sin premiere, men det spås at eventyreposet forsøkes klargjort til filmfestivalen i Venezia i september.

Gray skuffer nok ikke sin trofaste fanskare, men kanskje «eventyrsjangeren» og Robert Pattinson [18] i en birolle i tillegg kan skaffe ham et større publikum enn tidligere? Filmen ser i alle fall ut til å bli uhyre spennende og rikholdig – se traileren her:


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/traileren-til-james-grays-the-lost-city-of-z-lover-gull-og-gronne-jungler/

Lenker i denne artikkelen:

[1] The Lost City of Z: http://montages.no/film/lost-city-of-z/

[2] Coppola: http://montages.no/filmfolk/francis-ford-coppola/

[3] Herzog: http://montages.no/filmfolk/werner-herzog/

[4] Apokalypse nå!: http://montages.no/film/apokalypse-na/

[5] Fitzcarraldo: http://montages.no/film/fitzcarraldo/

[6] Aguirre: http://montages.no/film/aguirre-der-zorn-gottes/

[7] James Gray: http://montages.no/filmfolk/james-gray/

[8] The Lost City of Z: https://en.wikipedia.org/wiki/Lost_City_of_Z

[9] bekreftet: http://montages.no/nyheter/benedict-cumberbatch-far-hovedrollen-i-james-grays-the-lost-city-of-z/

[10] Brad Pitt: http://montages.no/filmfolk/brad-pitt/

[11] Benedict Cumberbatch: http://montages.no/filmfolk/Benedict%20Cumberbatch/

[12] Charlie Hunnam: http://montages.no/filmfolk/charlie-hunnam/

[13] David Grann: https://en.wikipedia.org/wiki/David_Grann

[14] Image: http://montages.no/nyheter/traileren-til-james-grays-the-lost-city-of-z-lover-gull-og-gronne-jungler/lost-city-of-z-charlie-hunnam-and-tom-holland/

[15] David Lean: http://montages.no/filmfolk/david-lean

[16] Darius Khondji: http://montages.no/filmfolk/darius-khondji/

[17] The Immigrant: http://montages.no/film/the-immigrant/

[18] Robert Pattinson: http://montages.no/filmfolk/robert-pattinson/

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.