- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Trailer til TV-serie-adaptasjonen av Steven Soderberghs The Girlfriend Experience

Av , 25. januar 2016 i Ukategorisert

Steven Soderbergh [1]s eksperimentelle The Girlfriend Experience [2] var en av de beste amerikanske indiefilmene i 2009, og i 2014 rapporterte vi [3] om at filmen skulle adapteres til en serie. Nå er første trailer til den nye The Girlfriend Experience sluppet.

Soderbergh har ikke selv regi på denne nytolkningen, men fungerer som en av seriens produsenter, og bidro til å hyre inn indie-auteurene Lodge Kerrigan [4] og Amy Seimetz [5] som regissør-duo. I seriens sentrale roller finner vi bl.a. Elvis Presleys barnebarn Riley Keough [6] (Magic Mike) og indie-it-girl Kate Lyn Sheil [7] (House of Cards), mens Kerrigan og Seimetz bak kamera har med seg fotograf Steven Meizler [8], som etter flere år som fast kamerassistent for Soderbergh (som selv er fotograf) nå får sin ilddåp.

I traileren nedenfor gjenkjenner man umiddelbart tonen og kynismen fra filmen The Girlfriend Experience, og originalens idé – å portrettere menneskelige relasjoner som transaksjoner – virker å være bevart. Men paradoksalt nok føles skuespillerprestasjonene i serien (basert på hva vi kan se de to klippene nedenfor) litt umusikalske i manérene og replikkføringene. Noe av det mest imponerende ved filmen var den kontrollerte og naturlige rolletolkningen til Sasha Grey [9] (den tidligere pornostjernen som Soderbergh håndplukket til hovedrollen), og hvordan filmens visuelle utforming og klipperytme bevarte dette «mekaniske» ved rollefigurens aktiviteter som eskortepike.

I tv-serien The Girlfriend Experience kan det se ut som om mer tradisjonell dramaturgi har tatt over for Soderberghs ekseperimentering, og det vi da kan frykte er at serien får en mindre original fremtoning. Men: det er selvfølgelig fortsatt for tidlig å dømme, og klippene nedenfor byr også på flere lovende elementer – blant annet i Meizlers bilder, som virker å være akkurat så Soderbergh-aktige som man kan ønske seg.

Kabelkanalen Starz [10] har finansiert serien, og satt USA-premieren til 10. april 2016. The Girlfriend Experience vil høyst sannsynlig bli tilgjengelig for streaming også i Norge, da antageligvis hos Starz’ partner C More [11]. (Datoen er ikke bekreftet i skrivende stund.) Her er traileren og en bakom-video:


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/trailer-til-tv-serie-adaptasjonen-av-steven-soderberghs-the-girlfriend-experience/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Steven Soderbergh: http://montages.no/filmfolk/steven-soderbergh/

[2] The Girlfriend Experience: http://montages.no/film/the-girlfriend-experience/

[3] rapporterte vi: http://montages.no/nyheter/soderberghs-the-girlfriend-experience-blir-tv-serie-indie-auteurene-kerrigan-og-seimetz-satt-pa-jobben/

[4] Lodge Kerrigan: http://www.imdb.com/name/nm0449868/

[5] Amy Seimetz: http://montages.no/filmfolk/amy-seimetz

[6] Riley Keough: http://montages.no/filmfolk/riley-keough

[7] Kate Lyn Sheil: http://montages.no/filmfolk/kate-lyn-sheil

[8] Steven Meizler: http://www.imdb.com/name/nm0577152/

[9] Sasha Grey: http://montages.no/filmfolk/sasha-grey

[10] Starz: https://en.wikipedia.org/wiki/Starz

[11] C More: http://www.cmore.no/

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.