- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Thomas Vinterbergs Jakten ble årets store Bodil-vinner

Av , 3. februar 2014 i Ukategorisert

Lørdag kveld ble den 67. Bodilprisen [1] – danskenes svar på Amanda – avholdt på Bremen Teater i København, og som forventet kunne verken Lars von Trier [2]s mesterverk Nymphomaniac [3] eller Nils Malmros [4]’ hjerteskjærende, selvbiografiske Sorg og glæde [5] hamle opp med Thomas Vinterberg [6]s Oscar-nominerte melodrama Jakten [7].

Med fire Bodil-statuetter, deriblant for beste film og beste mannelige skuespiller (Mads Mikkelsen [8]), ble Vinterbergs Jakten kveldens store vinner. Årets Æres-Bodil, utnevnt av De Danske Filmkritikere [9], gikk til Jesper Langberg [10], for lang og tro skuespillertjeneste innen film, fjernsyn og teater. Langberg er blant annet kjent ifra fjernsynsserien Matador [11].

Årets Sær-Bodil gikk til Copenhagen International Documentary Festival, CPH:DOX [12], med Tine Fischer i spissen. Festivalen har siden 2003 klart å etablere seg som en av Europas ledende festivaler i sitt slag, og har et rykte for å være nytenkende og uredd i sin programmering.

Årets Bodil-vinnere er:

Beste film: Jakten (Thomas Vinterberg)

Beste mannelige hovedrolle: Mads Mikkelsen [8] (Jakten)

Beste kvinnelige hovedrolle: Charlotte Gainsbourg [13] (Nymphomaniac)

Beste kvinnelige birolle: Susse Wold [14] (Jakten)

Beste mannelig birolle: Roland Møller (Nordvest)

Beste dokumentarfilm: Ai Wei Wei – The Fake Case [15] (Andreas Johnsen [16])

Beste foto: Charlotte Bruus Christensen [17] (Jakten)

Beste ikke-amerikanske film: Blå er den varmeste fargen [18] (Abdellatif Kechiche [19])

Beste amerikanske film: Beasts of the Southern Wild [20] (Benh Zeitlin [21])

Sær-Bodil: Copenhagen International Documentary Festival

Æres-Bodil: Jesper Langberg


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/thomas-vinterbergs-jakten-ble-arets-store-bodil-vinner/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Bodilprisen: http://www.bodilprisen.dk/

[2] Lars von Trier: http://montages.no/filmfolk/lars-von-trier

[3] Nymphomaniac: http://montages.no/film/nymphomaniac/

[4] Nils Malmros: http://montages.no/filmfolk/nils-malmros

[5] Sorg og glæde: http://montages.no/film/sorg-og-glede/

[6] Thomas Vinterberg: http://montages.no/filmfolk/thomas-vinterberg

[7] Jakten: http://www.imdb.com/title/tt2106476/?ref_=nm_knf_i1

[8] Mads Mikkelsen: http://montages.no/filmfolk/mads-mikkelsen

[9] De Danske Filmkritikere: http://www.bodilprisen.dk/danskefilmkritikere

[10] Jesper Langberg: http://www.imdb.com/name/nm0486000/

[11] Matador: http://no.wikipedia.org/wiki/Matador_(TV-serie)

[12] CPH:DOX: http://cphdox.dk/

[13] Charlotte Gainsbourg: http://montages.no/filmfolk/charlotte-gainsbourg

[14] Susse Wold: http://www.imdb.com/name/nm0937622/

[15] Ai Wei Wei – The Fake Case: http://www.imdb.com/title/tt3281074/

[16] Andreas Johnsen: http://www.imdb.com/name/nm1350736/?ref_=tt_ov_dr

[17] Charlotte Bruus Christensen: http://montages.no/filmfolk/charlotte-bruus-christensen

[18] Blå er den varmeste fargen: http://montages.no/film/bla-er-den-varmeste-fargen/

[19] Abdellatif Kechiche: http://montages.no/filmfolk/abdellatif-kechiche

[20] Beasts of the Southern Wild: http://montages.no/film/beasts-of-the-southern-wild/

[21] Benh Zeitlin: http://montages.no/filmfolk/benh-zeitlin

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.