- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Spotlight vant Oscar for beste film – flest priser til Mad Max: Fury Road og The Revenant

Av , 29. februar 2016 i Ukategorisert

Årets Oscar-priser er delt ut, og det uavhengig produserte journalistikkdramaet Spotlight [1] vant den høythengende Oscaren for beste film. Hakk i hæl fulgte apokalypiske Mad Max: Fury Road [2] med flest priser (6), og overlevelsesthrilleren The Revenant [3] (3).

Den skarpe og politisk ladede tonen til Oscar-vert Chris Rock [4] satte tonen for et Oscar-show litt utenom det vanlige – der raseriet som har ulmet og boblet til overflaten, på grunn av utdelingens manglende etniske mangfold i nominasjonene, kom til uttrykk i bitende kommentarer og et insisterende fokus på behovet for endring.

De faktiske Oscar-prisene som ble delt ut fulgte et mer mangfoldig fordelingsprinsipp enn nominasjonenes kritthvite hudtone. Flere filmer fikk noen priser, eller bare én – men da også fortjent – noe som blant kom til uttrykk i den gledelige tildelingen av Oscar for beste visuelle effekter til Ex Machina [5], beste mannlige birolle til Mark Rylance [6] for Bridge of Spies [7], beste kvinnelige hovedrolle til Brie Larson [8] for Room [9], og beste originalmusikk til Ennio Morricone [10] for The Hateful Eight [11].

Mestvinnende film ble som nevnt Mad Max: Fury Road, som blant annet ved å bli tildelt prisen for beste klipp til Margaret Sixel [12], skapte ny spenning i konkurransen om Oscaren for beste film. Etter at regiprisen gikk til Alejandro González Iñárritu [13] for The Revenant, så mye ut til at også den gjeveste utmerkelsen ville gå til villmarksfilmen. Men i siste øyeblikk var det Spotlight som vant Oscar for beste film, og som tidligere på kvelden også var belønnet med prisen for beste originalmanus.

En sånn passe jevn «fordeling» av Oscar-prisene altså i år – og til og med tilført et skandinavisk tilsnitt, da Alicia Vikander [14] tok hjem Oscar-statuetten for beste kvinnelige birolle for Den danske piken [15].

Her er den komplette oversikten over nattens Oscar-vinnere:

Årets Oscar-priser:

Beste film: «Spotlight»
Beste regissør: Alejandro González Iñárritu, «The Revenant»
Beste mannlige hovedrolle: Leonardo DiCaprio, «The Revenant»
Beste kvinnelige hovedrolle: Brie Larson, «Room»
Beste mannlige birolle: Mark Rylance, «Bridge of Spies»
Beste kvinnelige birolle: Alicia Vikander, «Den danske piken»
Beste klipping: Margaret Sixel, «Mad Max: Fury Road»
Beste animasjonsfilm: «Innsiden ut»
Beste produksjonsdesign: «Mad Max: Fury Road»
Beste visuelle effekter: «Ex Machina»
Beste dokumentar: «Amy»
Beste ikke-engelskspråklige film: «Sauls sønn»
Beste adapterte manus: Adam McCay og Charles Randolph, «The Big Short»
Beste originalmanus: Tom McCarty og Josh Singer, «Spotlight»
Beste filmmusikk: Ennio Morricone, «The Hateful Eight»
Beste foto: Emmanuel Lubezki, «The Revenant»
Beste sminke og hår: «Mad Max: Fury Road»
Beste kostymedesign: «Mad Max: Fury Road»
Beste originalsang: Writings on the Wall fra «Spectre»
Beste lydmiks: «Mad Max: Fury Road»
Beste lydklipp: «Mad Max: Fury Road»
Beste kortfilm: «Stutterer»
Beste animerte kortfilm: «Bear Story»
Beste kortdokumentar: «A Girl in the River: The Price of Forgiveness»


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/spotlight-vant-oscar-for-beste-film-flest-priser-til-mad-max-fury-road-og-the-revenant/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Spotlight: http://montages.no/film/spotlight/

[2] Mad Max: Fury Road: http://montages.no/film/mad-max-fury-road/

[3] The Revenant: http://montages.no/film/the-revenant/

[4] Chris Rock: http://montages.no/filmfolk/chris-rock

[5] Ex Machina: http://montages.no/film/ex-machina/

[6] Mark Rylance: http://montages.no/filmfolk/mark-rylance/

[7] Bridge of Spies: http://montages.no/film/bridge-of-spies/

[8] Brie Larson: http://montages.no/filmfolk/brie-larson

[9] Room: http://montages.no/film/room/

[10] Ennio Morricone: http://montages.no/filmfolk/ennio-morricone/

[11] The Hateful Eight: http://montages.no/film/the-hateful-eight/

[12] Margaret Sixel: http://montages.no/filmfolk/margaret-sixel

[13] Alejandro González Iñárritu: http://montages.no/filmfolk/alejandro-gonzalez-inarritu-2/

[14] Alicia Vikander: http://montages.no/filmfolk/alicia-vikander/

[15] Den danske piken: http://montages.no/film/the-danish-girl/

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.