- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Rachel Morrison er den første kvinnelige filmfotografen nominert til bransjeprisen ASC Award

Av , 10. januar 2018 i Ukategorisert

American Society of Cinematographers, ASC, har – i likhet med Oscar-akademiet – aldri tidligere nominert en kvinnelig filmfotograf til sin gjeve pris. I så måte ble Rachel Morrison [1] historisk, da hun i går kveld ble nominert for sitt arbeid på filmen Mudbound [2].

Mudbound er en Netflix-produksjon som begeistret kritikerne da den hadde premiere i desember, og som for tiden nyter moderat Oscar-oppmerksomhet. Ekspertene spår at Mary J. Blige [3] vil bli nominert for sin birolle, og etter ASC-nominasjonen er Morrison naturligvis blant forhåndsfavorittene i kategorien for beste foto.

Det gjenstår ennå å se om sistnevnte blir dobbelt-historisk, for ASC unnlot nemlig å nominere thailandske Sayombhu Mukdeeprom [4] for hans vidunderlige arbeid i Call Me By Your Name [5] – noe de mange ikke-amerikanske stemmegiverne i Oscar-akademiet muligens vil gjøre noe med. I så fall er det mulig at Morrison trekker det korteste Oscar-strået blant de ASC-nominerte, siden de øvrige regnes som «sikre» i Oscar-sammenheng (med et mulig unntak av Delbonnel): Roger Deakins for Blade Runner 2049 [6]; Bruno Delbonnel for Darkest Hour [7]; Hoyte van Hoytema for Dunkirk [8]; og Dan Laustsen for The Shape of Water [9].

Morrison er den faste fotografen til regissør Ryan Coogler [10], og står således for fotoarbeidet på den kommende Marvel-filmen Black Panther [11].


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/rachel-morrison-er-den-forste-kvinnelige-fotografen-nominert-til-bransjeprisen-asc-award/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Rachel Morrison: http://montages.no/filmfolk/rachel-morrison

[2] Mudbound: http://www.imdb.com/title/tt2396589/?ref_=nm_flmg_cin_2

[3] Mary J. Blige: http://montages.no/filmfolk/mary-j-blige

[4] Sayombhu Mukdeeprom: http://montages.no/filmfolk/sayombhu-mukdeeprom

[5] Call Me By Your Name: http://montages.no/film/call-me-by-your-name/

[6] Blade Runner 2049: http://montages.no/film/blade-runner-2049/

[7] Darkest Hour: http://montages.no/film/darkest-hour/

[8] Dunkirk: http://montages.no/film/dunkirk/

[9] The Shape of Water: http://montages.no/film/the-shape-of-water/

[10] Ryan Coogler: http://montages.no/filmfolk/ryan-coogler

[11] Black Panther: http://montages.no/film/black-panther/

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.