- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Panegyrisk mottagelse av Alfonso Cuaróns Gravity i Venezia

Av , 28. august 2013 i Ukategorisert

Alfonso Cuarón [1] åpnet i dag filmfestivalen i Venezia [2] til stående applaus. Science fiction-dramaet Gravity [3] er regissørens første spillefilm på syv år, og forventningene har vært høye, men noe avventende før premieren.

Cuarón har tidligere stått bak filmer som Og mora di også [4], Children of Men [5] og fantastiske Harry Potter og fangen fra Azkaban [6] – Potter-filmatiseringen som løftet serien til et mesterlig nivå. Den meksikanske regissørens comeback har allerede blitt lovpriset av anmeldere fra blant annet The Guardian [7], Variety [8], The Playlist [9] og The Hollywood Reporter [10]:

“Gravity is about as visceral an experience as you can have in a cinema, it’s a technical marvel, and it’s a blockbuster with heart and soul in spades. It’s about the best opening to a film festival that you could ask for.”
-- Oliver Lyttelton, The Playlist

”At once the most realistic and beautifully choreographed film ever set in space, Gravity is a thrillingly realized survival story spiked with interludes of breath-catching tension and startling surprise. Not at all a science fiction film in the conventional sense, Alfonso Cuaron’s first feature in seven years has no aliens, space ship battles or dystopian societies, just the intimate spectacle of a man and a woman trying to cope in the most hostile possible environment across a very tight 90 minutes.”
-- Todd McCarthy, The Hollywood Reporter

”Of the many sights to behold in this white-knuckle space odyssey, a work of great narrative simplicity and visual complexity, it’s this image that speaks most eloquently to Cuaron’s gifts as a filmmaker: He’s the rare virtuoso capable of steering us through vividly imagined worlds and into deep recesses of human feeling.”
-- Justin Chang, Variety

Kritikerne later til å være enige om at Gravity gjør en modig og nyskapende vri på science fiction-sjangeren, og at den klarer å balansere karakterutvikling med nervepirrende rom-action på en mesterlig måte. Hovedrolleinnehaverne George Clooney [11] og Sandra Bullock [12] – som er de to eneste rollefigurene i filmen – får også ros for sine innsatser.

Ikke minst hersker det stor enighet om at fotoarbeidet til Emmanuel Lubezki [13] (Children of Men, The Tree of Life) er fremragende; at kameraarbeidet gir en sterk fornemmelse av å sveve vektløst rundt i verdensrommet. Oliver Lyttelton fra The Playlist påpeker at Gravity er en av de (relativt få) filmene man virkelig bør oppleve i 3D.

Forventningene befinner seg med andre ord tett oppunder taket etter denne panegyriske mottagelsen – hvilket også medfører en viss risiko for å bli skuffet. La oss krysse fingrene for at Gravity faktisk er så god som disse første anmeldelsene tilsier.

Norsk kinopremiere er 25. oktober. 


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/panegyrisk-mottagelse-av-alfonso-cuarons-gravity-i-venezia/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Alfonso Cuarón: http://montages.no/filmfolk/alfonso-cuaron

[2] filmfestivalen i Venezia: http://www.labiennale.org/en/cinema/

[3] Gravity: http://montages.no/film/gravity/

[4] Og mora di også: http://www.imdb.com/title/tt0245574/

[5] Children of Men: http://montages.no/film/children-of-men/

[6] Harry Potter og fangen fra Azkaban: http://montages.no/film/harry-potter-og-fangen-fra-azkaban/

[7] The Guardian: http://www.theguardian.com/film/2013/aug/28/gravity-review-venice-film-festival

[8] Variety: http://variety.com/2013/film/reviews/gravity-review-venice-film-festival-1200589689/

[9] The Playlist: http://blogs.indiewire.com/theplaylist/venice-review-alfonso-cuarons-gravity-starring-sandra-bullock-george-clooney-20130828

[10] The Hollywood Reporter: http://www.hollywoodreporter.com/movie/gravity/review/615139

[11] George Clooney: http://montages.no/filmfolk/george-clooney

[12] Sandra Bullock: http://montages.no/filmfolk/sandra-bullock

[13] Emmanuel Lubezki: http://montages.no/filmfolk/emmanuel-lubezki

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.