- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Gullpalmen til Jacques Audiards Dheepan, priser også til The Assassin og Son of Saul

Av , 24. mai 2015 i Festival

Cannes 2015: Hovedkonkurransens jury [1], ledet av Joel og Ethan Coen, delte i kveld ut sine priser – og den aller største utmerkelsen gikk til Profeten-regissør Jacques Audiard [2]s nye film Dheepan [3].

Den 68. utgaven av filmfestivalen i Cannes ble i kveld avsluttet med den prestisjetunge prisutdelingen i Grand Théâtre Lumière. Vi har diskutert våre to favoritter til Gullpalmen i denne podkasten [4], men både The Assassin og Son of Saul måtte nøye seg med andre- og tredjeplass da Coen-brødrende offentliggjorde juryens valg.

Her følger oversikten over prisvinnerne:

Hovedkonkurransen og Gullpalmen

Hedersprisen, Palme d’Honneur, gikk til Agnès Varda [14].

Un Certain Regard

Hovedkonkurransen og sideprogrammet Un Certain Regard er som kjent Cannes-festivalens to offisielle programmer, og i sistnevnte ble prisene delt ut fredag 23. mai. Juryformann Isabella Rossellini ga hovedprisen til Islandske Grímur Hákonarsons Hrútar [15], fotografert av norske Sturla Brandth Grøvlen. Juryprisen gikk til Dalibor Matanićs Zvizdan [16], mens regiprisen gikk til Kiyoshi Kurosawa for Kishibe no tabi [17]. (En fullstendig oversikt over UCR-vinnerne finner du her [18].)

*

Vi kommer med kommentarer til prisutdelingen i en egen podkast.


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/gullpalmen-til-jacques-audiards-dheepan-priser-ogsa-til-the-assassin-og-saul-fia/

Lenker i denne artikkelen:

[1] jury: http://montages.no/nyheter/cannes-2015-xavier-dolan-jake-gyllenhaal-m-fl-skal-vurdere-joachim-trier-arets-gullapalme-jury-er-klar/

[2] Jacques Audiard: http://montages.no/filmfolk/jacques-audiard

[3] Dheepan: http://www.imdb.com/title/tt4082068/?ref_=nm_flmg_wr_1

[4] denne podkasten: http://montages.no/2015/05/filmfrelst-186-cannes-2015-hou-hsiao-hsiens-the-assassin-og-laszlo-nemes-son-of-saul/

[5] Son of Saul: http://www.imdb.com/title/tt3808342/

[6] The Lobster: http://montages.no/film/the-lobster/

[7] Hou Hsiao-Hsien: http://montages.no/filmfolk/hou-hsiao-hsien

[8] Vincent Lindon: http://montages.no/filmfolk/vincent-lindon

[9] Rooney Mara: http://montages.no/filmfolk/rooney-mara

[10] Emmanuelle Bercot: http://montages.no/filmfolk/emmanuelle-bercot

[11] Michel Franco: http://www.imdb.com/name/nm1633015/

[12] La tierra y la sombra: http://www.imdb.com/title/tt4663992/

[13] Waves ’98: http://www.imdb.com/title/tt4516050/

[14] Agnès Varda: https://www.google.dk/search?client=safari&rls=en&q=Agn%C3%A8s+Varda&ie=UTF-8&oe=UTF-8&gws_rd=cr&ei=dA1iVbfYM8uzswGSvIPwAw

[15] Hrútar: https://montages.no/film/stabukker/

[16] Zvizdan: http://www.imdb.com/title/tt4593108/combined

[17] Kishibe no tabi: http://www.imdb.com/title/tt4173478/combined

[18] her: http://blogs.indiewire.com/theplaylist/cannes-icelandic-film-hrutar-wins-the-top-un-certain-regard-prize-japans-kiyoshi-kurosawa-wins-best-director-20150523?utm_source=tpAlerts_newsletter&utm_medium=sailthru_newsletter

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.