- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Gulløven i Venezia til Alfonso Cuaróns meksikanske Netflix-produksjon Roma

Av , 8. september 2018 i Festival

Venezia 2018: Den 75. utgaven av filmfestivalen i Venezia ble i kveld avsluttet med utdelingen av årets priser, og Gulløven – den gjeveste utmerkelsen – gikk til regissør Alfonso Cuarón [1] og hans meksikanske Netflix-produksjon Roma [2].

Konkurranseprogrammet som har blitt fremvist i kinosalene på Lido de siste ti dagene vil gå inn i historien som en solid årgang; et bredt knippe filmer fikk svært god mottagelse, og det har vært langt nok mellom katastrofene. For oss i Montages var hovedkonkurransen på sitt aller beste med Brady Corbet [3]s popmytologiske Vox Lux [4], tett fulgt av filmer som Olivier Assayas [5]‘ briljante komedie Doubles vies [6] («Non-Fiction») og Luca Guadagnino [7]s Suspiria [8] (hør vår podkast [9]), men juryen bestemte seg dessverre for at ingen av disse tre var prisverdige. (Det ble heller ingen priser til Paul Greengrass22 July [10].)

I stedet overrakk jurypresident Guillermo Del Toro altså Gulløven (som han selv vant i fjor) til sin meksikanske landsmann og kollega Alfonso Cuarón for Roma, en god film som fikk velfortjent skryt i vår podkastsamtale [11], men som likevel også har markante svakheter. Vi hadde mer sans for Yorgos Lanthimos [12]‘ hoffkomedie The Favourite [13] (hør podkasten [14]), som også falt i smak hos juryen – filmen fikk både Sølvløven (Grand Jury Prize) og prisen for beste skuespillerinne, til Olivia Colman [15], som allerede nå seiler opp som Oscar-favoritt i kategorien.

Se listen over alle de øvrige prisene nedenfor, og sjekk også gjerne ut våre seks podkastepisoder fra Venezia [16], for mer detaljerte diskusjoner om et utvalg av filmene vi ble mest engasjert av på årets festival.

*

Hovedkonkurransen

Gulløven: Roma (Alfonso Cuarón)
Sølvløven, Grand Jury Prize: The Favourite (Yorgos Lanthimos)
Sølvløven, beste regi: Jacques Audiard for The Sisters Brothers
Beste skuespillerinne: Olivia Colman for The Favourite
Beste skuespiller: Willem Dafoe for At Eternity’s Gate
Beste manus: Joel & Ethan Coen for The Ballad of Buster Scruggs
Special Jury Prize: The Nightingale (Jennifer Kent)
Beste nykommer, Marcello Mastroianni Award: skuespiller Baykali Ganambarr for The Nightingale

*

Her er listen over de øvrige offisielle prisene [17], samt oversikten over prisene delt ut av uavhengige organisasjoner [18].


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/gulloven-i-venezia-til-alfonso-cuarons-meksikanske-netflix-produksjon-roma/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Alfonso Cuarón: http://montages.no/filmfolk/alfonso-cuaron

[2] Roma: http://montages.no/film/roma/

[3] Brady Corbet: http://montages.no/filmfolk/brady-corbet

[4] Vox Lux: http://montages.no/film/vox-lux/

[5] Olivier Assayas: http://montages.no/filmfolk/olivier-assayas

[6] Doubles vies: https://montages.no/film/mellom-linjene/

[7] Luca Guadagnino: http://montages.no/filmfolk/luca-guadagnino/

[8] Suspiria: http://montages.no/film/suspiria-2/

[9] hør vår podkast: http://montages.no/2018/09/filmfrelst-316-venezia-2018-luca-guadagninos-suspiria/

[10] 22 July: http://montages.no/film/22-july/

[11] i vår podkastsamtale: http://montages.no/2018/09/filmfrelst-312-venezia-2018-alfonso-cuarons-roma/

[12] Yorgos Lanthimos: http://montages.no/filmfolk/yorgos-lanthimos/

[13] The Favourite: http://montages.no/film/the-favourite/

[14] hør podkasten: http://montages.no/2018/09/filmfrelst-313-venezia-2018-the-favourite/

[15] Olivia Colman: http://montages.no/filmfolk/olivia-colman/

[16] våre seks podkastepisoder fra Venezia: http://montages.no/?s=filmfrelst+venezia+2018

[17] listen over de øvrige offisielle prisene: http://www.labiennale.org/en/news/official-awards-75th-venice-film-festival

[18] prisene delt ut av uavhengige organisasjoner: http://www.labiennale.org/en/news/collateral-awards-75th-venice-film-festival

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.