- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Filmkunsten hylles i trailer til Chuck Workmans dokumentar What Is Cinema?

Av , 15. november 2013 i Ukategorisert

I skyggen av en økonomisk orientert bransje, kjendiser og glamour, for ikke å snakke om fagmiljøer som i mange tilfeller «avmystifiserer» filmkunsten, er det lett å glemme filmens essens. Hvorfor er film så magisk, drømmende og vidunderlig? Hva er egentlig film?

Chuck Workman [1] ønsker å minne oss om dette viktige spørsmålet i dokumentar-essayet What Is Cinema? [2], hvis trailer nå er tilgjengelig på nett. I What Is Cinema?, som deler tittel med André Bazin [3]s filmteoretiske hovedverk, har Workman (Precious Images) samlet et imponerende ensemble filmskapere – fra den mer kunstnerisk orienterte delen av bransjen – til å snakke ut om hva film er og betyr for dem. Vi får blant annet servert nye intervjuer med Mike Leigh [4], Jonas Mekas [5], Kelly Reichardt [6], Costa-Gavras [7], Michael Moore [8] og David Lynch [9], samt arkivklipp med avdøde mestere som Robert Bresson [10], Alfred Hitchock [11], og Akira Kurosawa [12].

Ikke en spesielt original idé for en dokumentarfilm, men forhåpentligvis en fin påminnelse om filmens magi, og om ikke annet en utmerket anledning til hylle filmkunsten i godt selskap.

What Is Cinema? var aktuell under filmfestivalen i Toronto tidligere i år, og blir forhåpentligvis tilgjengelig på Blu-Ray/DVD etter å ha fullført festivalturneen. Traileren kan du se her:


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/filmkunsten-hylles-i-trailer-til-chuck-workmans-dokumentar-what-is-cinema/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Chuck Workman: http://www.imdb.com/name/nm0941457/?ref_=tt_ov_dr

[2] What Is Cinema?: http://www.imdb.com/title/tt3016642/?ref_=nm_flmg_edt_1

[3] André Bazin: http://no.wikipedia.org/wiki/André_Bazin

[4] Mike Leigh: http://montages.no/filmfolk/mike-leigh

[5] Jonas Mekas: http://www.imdb.com/name/nm0577263/

[6] Kelly Reichardt: http://montages.no/filmfolk/kelly-reichardt

[7] Costa-Gavras: http://montages.no/filmfolk/costa-gavras

[8] Michael Moore: http://montages.no/filmfolk/michael-moore

[9] David Lynch: http://montages.no/filmfolk/david-lynch

[10] Robert Bresson: http://montages.no/filmfolk/robert-bresson

[11] Alfred Hitchock: http://www.imdb.com/name/nm0000033/

[12] Akira Kurosawa: http://montages.no/filmfolk/akira-kurosawa

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.