- Montages - https://montages.no -

Montages.no

filmfestivalen-mirage-gar-av-stabelen-7-11-oktober-apning-i-nasjonalgalleriets-historiske-lokaler

Filmfestivalen MIRAGE går av stabelen 7.–11. oktober – åpning i Nasjonalgalleriets historiske lokaler

Av , 2. oktober 2026 i Ukategorisert

MIRAGE 2026: For sjette gang inviterer MIRAGE [1] til fem dager (7.–11. oktober) med kunstnerisk ambisiøse og annerledes filmer, der grensene mellom dokumentar og fiksjon ofte er uklare. I år åpner festivalen i Nasjonalgalleriets historiske lokaler, før den flytter inn på Vega Scene, der de fleste visningene finner sted.

Åpningen [2] holdes i samarbeid med Analogue, som nå driver det lenge nedstengte museumsbygget [3] på Tullinløkka og jobber for å forvandle det til en ny kulturarena. Kvelden inneholder både kunstinstallasjoner og et DJ-sett, i tillegg til Beatrice Gibsons nye spillefilm At Night [4], som vant prisen for beste nye regissør i Locarno i august.

Filmen følger seks kvinner gjennom en natt i Paris og er skutt på 16 mm av Ben Rivers [5]. Både Gibson og Rivers gjester festivalen, med samtaler etter visningene og egne programmer med kortfilmer.

Festivalens såkalte «Film of the Year» preger plakatene og hele det visuelle uttrykket. Den utvalgte er After Dreaming [6], spillefilmdebuten til armensk-amerikanske Christine Haroutounian [7]. En mann blir drept, og familien vil skåne datteren Claudette for sannheten, så de ber soldaten Atom ta henne med bort før begravelsen. Dette blir starten på en drømmeaktig ferd gjennom krigsherjede landskaper i Armenia. Haroutounian selv omtaler filmen som «a cinematic prayer», laget etter at hun hadde mistet troen på fred. Hun har bare filmet på steder hun har et personlig forhold til, og de fleste skuespillerne er lokale amatører.

Haroutounian er også aktuell med tre kortfilmer [8] laget i samarbeid med artisten Lê Bảo, som i tillegg presenterer Hearing [9], en film der lyden står i sentrum, og som undersøker hva som blir igjen når ordene ikke strekker til.

Sanaz Sohrabis An Incomplete Calendar [10] tar utgangspunkt i noe så spesielt som den venezuelanske LP-platen «Rhymes and Songs for OPEC» og følger etter sigende albumets «soniske kart» over verdens olje. Resultatet beskrives som en essayistisk dokumentar om musikk, olje og solidaritet mellom land som har fått naturressursene sine utbyttet av kolonimakter.

«An Incomplete Calendar».

Ester Bergsmarks essayfilm A Sweetness from Nowhere [11] utforsker på poetisk og sanselig vis den dissosiative tilstanden Bergsmark havnet i da en transfobisk kommentar ble slengt mot filmskaperen kort tid etter hun hadde flyttet til Berlin i 2011. Norske Linn Helene Løkens In Defense of Self [12] baserer seg på hovedpersonen Morten Michelsens egne lydopptak, der han dokumenterer et liv med psykisk sykdom og forsøkene på å få hjelp. I 2020 ringte han nødnummeret fra hjemmet sitt i Bergen. Da politiet kom, ble han skutt og drept, og lydopptakeren han bar på, fanget de siste minuttene av livet hans.

Løken debuterte med Sommerbarna (2021), som ble kåret til beste norske dokumentar under BIFF og vant publikumsprisen på Nordic/Docs. In Defense of Self får premiere på verdensdagen for psykisk helse 10. oktober.

Victor Kossakovsky [13] gjester festivalen med sin nye film Trillion [14], produsert av norske Sant & Usant og fotografert i svart-hvitt av MIRAGE sin egen grunnlegger og programmerer Egil Håskjold Larsen. Filmen er andre del av Kossakovskys «empati-trilogi», som begynte med Gunda [15] (2020).

MIRAGE fokuserer på sanselige kunstopplevelser som undersøker menneskets forhold til virkeligheten, og programmerer på en måte som gjør at filmene snakker med hverandre. Hele programmet [16] finner du på festivalens nettsider.


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/filmfestivalen-mirage-gar-av-stabelen-7-11-oktober-apning-i-nasjonalgalleriets-historiske-lokaler/

Lenker i denne artikkelen:

[1] MIRAGE: https://www.mirage.no/

[2] Åpningen: https://www.mirage.no/experiences/mirage-opening-night-2026

[3] museumsbygget: https://nasjonalgalleriet.com/

[4] At Night: https://www.mirage.no/films/at-night

[5] Ben Rivers: https://www.imdb.com/name/nm4234237/

[6] After Dreaming: https://www.mirage.no/films/after-dreaming

[7] Christine Haroutounian: https://www.imdb.com/name/nm9094429/

[8] tre kortfilmer: https://www.mirage.no/films/christine-haroutounian-le-bao-shorts

[9] Hearing: https://www.mirage.no/films/hearing

[10] An Incomplete Calendar: https://www.mirage.no/films/an-incomplete-calendar

[11] A Sweetness from Nowhere: https://www.mirage.no/films/a-sweetness-from-nowhere

[12] In Defense of Self: https://www.mirage.no/films/in-defense-of-self

[13] Victor Kossakovsky: https://montages.no/filmfolk/victor-kossakovsky/

[14] Trillion: https://www.mirage.no/films/trillion

[15] Gunda: https://montages.no/film/gunda/

[16] Hele programmet: https://www.mirage.no/program

Klikk her for å skrive ut

Copyright © 2026 Montages.no. All rights reserved.