- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Den legendariske, franske skuespillerinnen Jeanne Moreau er død

Av , 31. juli 2017 i Ukategorisert

En av filmhistoriens mest ikoniske skuespillerinner er borte – Jeanne Moreau [1] døde i dag 89 år gammel, i sitt hjem i Paris. Moreau spilte sentrale roller i filmer av regissører som Michelangelo Antonioni [2], Louis Malle [3], Luis Buñuel [4] og François Truffaut [5].

Moreau hadde vært aktiv filmskuespillerinne i nærmere ti år før hun jobbet med Louis Malle i De elskende [6] og Heisen til skafottet [7], begge fra 1958, men i disse og Truffauts Jules et Jim [8] (1962) ble hun en personifisering av den franske nybølgen. Moreau var uavhengig, sensuell og cool – en melankolsk femme fatale. Mellom de nevnte, franske klassikerne spilte hun Marcello Mastroianni [9]s ulykkelig kone i Antonionis mesterverk La notte [10] (1961).

Etter disse rolleprestasjonene sto filmskaperne i kø for å jobbe med Moreau: Orson Welles, [11] Luis Buñuel, John Frankenheimer [12]og Jacques Demy [13], for å nevne noen av de mest prestisjetunge navnene. Hun regisserte selv tre filmer i perioden 1976-1983 uten at det la demper på skuespillerkarrieren; i 1982 spilte hun blant annet i Rainer Werner Fassbinder [14]s Querelle [15], en av fire rolletolkninger dette året.

Den franske presidenten Emmanuel Macron kalte Moureau «en filmlegende» på Twitter [16] tidligere i dag – hun var en elsket skuespillerinne, som nå etterlater seg en svimlende filmografi full av viktige mesterverk.


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/den-legendariske-franske-skuespillerinnen-jeanne-moreau-er-dod/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Jeanne Moreau: http://montages.no/filmfolk/jeanne-moreau

[2] Michelangelo Antonioni: http://montages.no/filmfolk/michelangelo-antonioni/

[3] Louis Malle: http://montages.no/filmfolk/louis-malle

[4] Luis Buñuel: http://montages.no/filmfolk/luis-bunuel/

[5] François Truffaut: http://montages.no/filmfolk/francois-truffaut/

[6] De elskende: http://www.imdb.com/title/tt0052556/

[7] Heisen til skafottet: http://speilet.montages.no/2009/11/08/elevator-to-the-gallows-1958/

[8] Jules et Jim: http://montages.no/film/jules-et-jim/

[9] Marcello Mastroianni: http://montages.no/filmfolk/marcello-mastroianni

[10] La notte: http://www.imdb.com/title/tt0054130/

[11] Orson Welles,: http://montages.no/filmfolk/orson-welles/

[12] John Frankenheimer : http://www.imdb.com/name/nm0001239/

[13] Jacques Demy: http://www.imdb.com/name/nm0218840/

[14] Rainer Werner Fassbinder: http://montages.no/filmfolk/rainer-werner-fassbinder

[15] Querelle: http://www.imdb.com/title/tt0084565/

[16] Twitter: https://twitter.com/EmmanuelMacron/status/891965273208758272

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.