- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Dag Johan Haugeruds Barn vant 9 Amanda-priser, inkludert beste film

Av , 14. august 2020 i Ukategorisert

Haugesund 2020: Dag Johan Haugerud [1]s mesterverk Barn [2] vant hele 9 priser under kveldens Amandapris-utdeling. Det er bare én færre enn filmen var nominert til i utgangspunktet.

Maria Sødahl [3]s knusende sterke Håp [4] vant kun to særdeles velfortjente priser, for beste kvinnelige hovedrolle og beste produksjonsdesign. Andrea Bræin Hovig [5]s sensasjonelle rolletolkning som Anja i Håp må sies å ha vært kveldens mest selvsagte pris, som vi understreker i vår over tre timer lange podkast om det norske filmåret 2019. [6] Jorunn Myklebust Syversen [7]s glimrende Disco [8] var nominert til 5 priser, men ble, overraskende nok, nødt til å gå tomhendt hjem.

I år returnerte Amanda til NRK, som leverte et noenlunde velsmurt og verdig show, ledet av komiker og skuespiller Odd Magnus Williamson [9]. Hadde det ikke vært for de pinlige og høyst unødvendige utelatelsene av vesentlige fagfunksjoner som foto, klipp og produksjonsdesign fra sendingen, kunne vi for en gangs skyld bejublet Amanda-showet som show.

Den nasjonale filmprisen Amanda er en del av Den norske filmfestivalen i Haugesund, og deles ut i 22 ulike kategorier. Filmene som ble vurdert måtte ha hatt premiere på norske kinoer i perioden 1. juli 2019 til 30. juni 2020. Nedenfor finner du en oversikt over alle prisene som ble delt ut i år.

*

Beste norske kinofilm

«Barn» (regi Dag Johan Haugerud, produsent Yngve Sæther)
«Håp» (regi Maria Sødahl, produsent Thomas Robsahm)
«Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)

Beste regi

Dag Johan Haugerud for «Barn»
Jorunn Myklebust Syversen for «Disco»
Maria Sødahl for «Håp»

Beste mannlige skuespiller

Jan Gunnar Røise for «Barn»
Herbert Nordrum for «Fjols til fjells»
Stellan Skarsgård for «Håp»

Beste kvinnelige skuespiller

Henriette Steenstrup for «Barn»
Josefine Frida for «Disco»
Andrea Bræin Hovig for «Håp»

Beste mannlige birolle

Jonatan Rodriguez for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Thorbjørn Harr for «Barn»
Alexander Scheer for «Spionen»

Beste kvinnelige birolle

Yngvild Støen Grotmol for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Gjertrud L. Jynge for «Håp»
Ingvild Holthe Bygdnes for «Tunnelen»

Folkets Amanda

«Kaptein Sabeltann og den magiske diamant»
«Villmarksbarna »
«Alle utlendinger har lukka gardiner »

Beste barnefilm

«Askeladden – I Soria Moria slott» (regi Mikkel Brænne Sandemose, produsent Åshild Ramborg og Synnøve Hørsdal)
«Flukten over grensen» (regi Johanne Helgeland, produsent Cornelia Boysen)
«Kaptein Sabeltann og den magiske diamant» (regi Rasmus A. Sivertsen og Marit Moum Aune, produsent Heidi Palm Sandberg, Eirik Smidesang Slåen og Ove Heiborg)

Beste dokumentarfilm

«Alt det jeg er» (regi Tone Grøttjord-Glenne, produsent Anita Rehoff Larsen)
«iHuman» (regi Tonje Hessen Schei, produsent Jonathan Borge Lie)
«Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)

Beste filmmanus

Dag Johan Haugerud for «Barn»
Maria Sødahl for «Håp»
Maja Lunde for «Flukten over grensen»

Beste utenlandske kinofilm

Joker (regi Todd Phillips, distributør SF Studios Norway)
Once Upon a Time… In Hollywood (regi Quentin Tarantino, distributør SF Studios Norway)
Parasitt (regi Bong Joon-ho, distributør Arthaus)

Beste kortfilm

De berørte (produsent Stine Blichfeldt, regi Rikke Gregersen
The Manila Lover (produsent Lotte Sandbu og Nina Barbosa Blad, regi Johanna Pyykkö)
Menneskets opprinnelse (produsent Merete Korsberg, regi Pjotr Sapegin)

Beste originalmusikk

Ginge Anvik for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Peder Kjellsby og Arnaud Fleurent-Didier for «Barn»
Marcus Paus for «Torden»

Beste produksjonsdesign/scenografi

Ragnhild Juliane Sletta for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Merete Bostrøm for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Jørgen Stangebye Larsen for «Håp»

Beste lyddesign

Yvonne Stenberg for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Gisle Tveito for «Barn»
Svein-Ketil Bjøntegård og Johan Rasmus Pram for «Disco»

Beste maske/sminke

Asta Hafthorsdottir for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Teamet bak Disco, v/Jorunn Myklebust
Siw Järbyn for «Spionen»

Beste foto

Øystein Mamen for «Barn»
Marius Matzow Gulbrandsen for «Disco»
Manuel Alberto Claro for «Håp»

Beste visuelle effekter

Stephen Coren og Bert Deruyck for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Henrik Dyrkorn for «Kaptein Sabeltann og den magiske diamant»
Stephen Coren og Arne Kaupang for «Torden»

Beste klipp

Christoffer Heie for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Jens Christian Fodstad for «Barn»
Helge Billing og Michal Leszczylowski for «Selvportrett»

Beste kostyme

Isabella Leikanger Mork for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
Karen Fabritius Gram for «Askeladden – I Soria Moria slott»
Ulrika Sjölin for «Spionen»

Æresprisen

Bente Erichsen


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/dag-johan-haugeruds-barn-vant-9-amanda-priser-inkludert-beste-film/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Dag Johan Haugerud: https://montages.no/filmfolk/dag-johan-haugerud

[2] Barn: https://montages.no/film/barn/

[3] Maria Sødahl: https://montages.no/filmfolk/maria-sodahl

[4] Håp: https://montages.no/film/hap/

[5] Andrea Bræin Hovig: https://montages.no/filmfolk/andrea-braein-hovig

[6] podkast om det norske filmåret 2019.: https://montages.no/2019/12/filmfrelst-370-det-norske-filmaret-2019/

[7] Jorunn Myklebust Syversen: https://montages.no/filmfolk/jorunn-myklebust-syversen

[8] Disco: https://montages.no/film/disco/

[9] Odd Magnus Williamson: https://montages.no/filmfolk/odd-magnus-williamson

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.