- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Cannes 2013 – Juryen for årets hovedkonkurranse klar

Av , 24. april 2013 i Ukategorisert

Cannes 2013: I dag ble det offentliggjort hvem som skal akkompagnere Steven Spielberg [1] i årets jury for hovedkonkurransen i Cannes.

Spielberg, som er jurypresident, vil sammen med åtte andre filmpersonligheter ha ansvaret for å dele ut prisene i hovedkonkurransen – deriblant Gullpalmen [2] (Palme d’Or), som vel er å regne som verdens viktigste utmerkelse innen film.

Dette blir juryen for hovedkonkurransen:

Som helhet utgjør denne juryen en fin kombinasjon av ulike filmfolk av begge kjønn, og festivalen skriver selv [11] at «It is a sparkling Jury, that will be presided over by American director and producer Steven Spielberg».

I tillegg til de mer kjente navnene (Kidman, Waltz, Ramsay og Lee) finner vi den japanske regissøren Naomi Kawase, den anerkjente Bollywood-skuespillerinnen Vidya Balan, tidligere Gullpalme-vinner Cristian Mungiu (4 måneder, 3 uker og 2 dager [12]) og den franske skuespilleren Daniel Auteuil, kjent fra blant annet Michael Hanekes Skjult [13].

Filmfestivalen i Cannes går av staben fra 15. – 26. mai, og Montages vil være til stede på festivalen med jevnlige oppdateringer. 

Cannes-film-festival-2013-poster


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/cannes-2013-juryen-for-arets-hovedkonkurranse-klar/

Lenker i denne artikkelen:

[1] Steven Spielberg: http://montages.no/filmfolk/steven-spielberg

[2] Gullpalmen: http://no.wikipedia.org/wiki/Gullpalmen

[3] Vidya Balan: http://www.imdb.com/name/nm1799038/

[4] Naomi Kawase: http://montages.no/filmfolk/naomi-kawase

[5] Nicole Kidman: http://montages.no/filmfolk/nicole-kidman

[6] Lynne Ramsay: http://montages.no/filmfolk/lynne-ramsay

[7] Daniel Auteuil: http://montages.no/filmfolk/daniel-auteuil

[8] Ang Lee: http://montages.no/filmfolk/ang-lee

[9] Cristian Mungiu: http://montages.no/filmfolk/cristian-mungiu

[10] Christoph Waltz: http://montages.no/filmfolk/christoph-waltz

[11] festivalen skriver selv: http://www.festival-cannes.fr/en/article/59685.html

[12] 4 måneder, 3 uker og 2 dager: http://www.imdb.com/title/tt1032846/

[13] Skjult: http://montages.no/film/skjult/

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.