- Montages - https://montages.no -

Montages.no

Årets Venezia-program er klart – nye filmer fra Xavier Dolan, Terry Gilliam og Hayao Miyazaki

Av , 25. juli 2013 i Ukategorisert

Det offisielle programmet for årets filmfestival i Venezia er sluppet, og kan friste med nye titler fra regissører som Xavier Dolan, Terry Gilliam, Jonathan Glazer, David Gordon Green [1]Tsai Ming-liang [2] og Errol Morris [3].

Det var lenge sannsynlig at Montages-favoritt Xavier Dolan [4]s Tom à la ferme [5] skulle rekke Cannes i vår, men da filmen ikke ble ferdig, pekte Venezia seg ut som en potensiell erstatning. Nå blir det spennende å se om Dolan klarer å innfri forventningene etter den overveldende Laurence Anyways [6].

Multikunstneren James Franco [7] fortsetter årets imponerende festival-runde (Berlin, Cannes) med Child of God [8], og Terry Gilliam [9] gjør et etterlengtet comeback med The Zero Theorem [10]. Uttrykket comeback er vel enda mer beskrivende for Jonathan Glazer [11], som ikke har laget en spillefilm siden fremragende Birth [12] fra 2004. Etter mange utsettelser er endelig science fiction-filmen Under the Skin [13], med Scarlett Johansson i hovedrollen, ferdig. Det er også Hayao Miyazakis The Wind Rises – hans første film siden barnevennlige Ponyo [14] i 2008 (som vi tidligere har skrevet om her [15]).

Ponyo [16]

Åpningsfilmen, som vises utenfor konkurranse, er som kjent [17] Alfonso Cuarons science fiction-film Gravity [18]. Festivalen går av stabelen 28. august og varer til og med 7. september.

Her er det offisielle konkurranseprogrammet:

Es-Stouh (dir. Merzak Allouache)
L’Intrepido» (dir. Gianni Amelio)
Miss Violence (dir. Alexandros Avranas)
Tracks (dir. John Curran)
Via castellana bandiera (dir. Emma Dante)
Tom à la ferme (dir. Xavier Dolan)
Child Of God (dir. James Franco)
Philomena (dir. Stephen Frears)
La jalousie (dir. Philippe Garrel)
The Zero Theorem (dir. Terry Gilliam)
Ana Arabia (dir. Amos Gitai)
Under The Skin (dir. Jonathan Glazer)
Joe (dir. David Gordon Green)
Die Frau Des Polizisten (dir. Philip Groning)
Parkland (dir. Peter Landesman)
The Wind Rises (dir. Hayao Miyazaki)
The Unknown Known: The Life & Times Of Donald Rumsfeld (dir. Errol Morris)
Night Moves (dir. Kelly Reichardt)
Sacro Gra (dir. Gianfranco Rosi)
Stray Dogs (dir. Tsai Ming-liang)

Utenfor konkurranse:

Space Pirate Captain Harlock (dir. Shinji Aramaki)
Gravity (dir. Alfonso Cuaron)
Summer 82 When Zappa Came To Sicily (dir. Salvo Cuccia)
Pine Ridge (dir. Anna Eborn)
The Armstrong Lie (dir. Alex Gibney)
Redemption (dir. Miguel Gomes)
Ukraine Is Not A Brothel (dir. Kitty Green)
Moebius (dir. Kim Ki-Duk)
Locke (dir. Steven Knight)
Unforgiven (dir. Lee Sang-Il)
Wolf Creek 2 (dir. Greg McLean)
Amazonia (dir. Thierry Ragobert)
Home From Home; Chronicle Of A Vision (dir. Edgar Reitz)
The Canyons (dir. Paul Schrader)
Che Strano Chiamarsi Federico: Scola Racconta Fellini (dir. Ettore Scola)
Walesa: Man Of Hope (dir. Andrzej Wajda, Ewa Brodzka)
Til Madness Do Us Part (dir. Wang Bing)
At Berkeley (dir. Frederick Wiseman)


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/nyheter/arets-venezia-program-er-klart-nye-filmer-fra-xavier-dolan-terry-gilliam-og-hayao-miyazaki/

Lenker i denne artikkelen:

[1] David Gordon Green: http://www.imdb.com/name/nm0337773/?ref_=sr_1

[2] Tsai Ming-liang: http://montages.no/filmfolk/tsai-ming-liang

[3] Errol Morris: http://montages.no/filmfolk/errol-morris

[4] Xavier Dolan: http://montages.no/filmfolk/xavier-dolan

[5] Tom à la ferme: http://montages.no/nyheter/xavier-dolan-annonserer-to-nye-filmprosjekter-tom-a-la-ferme-far-premiere-i-host/

[6] Laurence Anyways: http://montages.no/2012/11/distribuer-denne-laurence-anyways/

[7] James Franco: http://montages.no/filmfolk/james-franco

[8] Child of God: http://www.imdb.com/title/tt1951095/reference

[9] Terry Gilliam: http://montages.no/filmfolk/terry-gilliam

[10] The Zero Theorem: http://montages.no/film/the-zero-theorem/

[11] Jonathan Glazer: http://montages.no/filmfolk/jonathan-glazer

[12] Birth: http://www.imdb.com/title/tt0337876/reference

[13] Under the Skin: http://montages.no/film/under-the-skin/

[14] Ponyo: http://montages.no/film/ponyo/

[15] skrevet om her: http://montages.no/nyheter/se-det-forste-klippet-fra-hayao-miyazakis-nye-film/

[16] Image: http://montages.no/nyheter/arets-venezia-program-er-klart-nye-filmer-fra-xavier-dolan-terry-gilliam-og-hayao-miyazaki/ponyo-2/

[17] er som kjent: http://montages.no/nyheter/alfonso-cuarons-gravity-apner-filmfestivalen-i-venezia/

[18] Gravity: http://montages.no/film/gravity/

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.