Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Lukten av møllkuler og et respektfullt kamera preserverer det bestående i The Great Museum
Omtale
Omtale

Lukten av møllkuler og et respektfullt kamera preserverer det bestående i The Great Museum

Av Karsten Meinich 15. mars 2016


Cinematekene er et samarbeid om felles digitale visninger på cinematekene i Bergen, Kristiansand, Lillehammer, Oslo, Stavanger, Tromsø og Trondheim. Montages setter gjennom ukentlige artikler fokus på filmene i utvalget. The Great Museum vises på de digitale cinematekene torsdag 17. mars, i Bergen, Oslo, Kristiansand, Stavanger og Trondheim. I Tromsø vises filmen fra 18. mars, og på Lillehammer 20. mars. Visningstider finnes her eller hos ditt cinematek.

*

En museumsassistent heises opp under en takluke for å sjekke en møllfelle. «Seks møll,» melder han ned til sin medarbeider på gulvet, og plasserer fellen tilbake. «Ingen møll her,» lyder rapporten fra avdelingen for keiserlige hestekjerrer. De ansvarlige for konservering og bevaring av østerriksk kultur har kontroll på møllrapporteringen.

Vi er i den østerrikske nasjonalinstitusjonen Kunsthistorisches Museum – som ligger i hjertet av Wien, og ble åpnet i 1891 av keiser Franz Joseph I. Et majestetisk bygg. Det knirker i trappene, og det suser i forhistoriske ventilasjonsrør. En oppussing er i emning, og når en bygningsarbeider upåvirket av museets keiserlige arvegods deiser en tung jernhakke i tregulvet og river opp materien, forstår vi at museet står overfor endringer.

Vårt vindu mot Wien er dokumentarfilmen The Great Museum («Das große Museum», 2014), som i disse dager vises på cinematekene rundt om i Norge. Filmen er et ikke-narrativt dokumentasjonsprosjekt som tar oss med gjennom et kalenderår av dette aldrende museets livssyklus, og følger et knippe prosesser i driften og vedlikeholdet av institusjonen, fra 2012 frem mot nyåpningen av avdelingen Kunstkammer Wien i 2013.

Man kan si at preservasjon, fremvisning og kontekstualisering er tre sentrale oppgaver for et museum, og ikke minst for en institusjon så nedsyltet i historie og tradisjoner som Kunsthistorisches Museum, der blant annet Østerrikes arv fra Hapsburg-monarkiet bevares. For en film med den forpliktende tittelen The Great Museum føles det naturlig å smake litt ekstra på ordet museum, som er hentet fra latin, med opprinnelse i greske museion. Dette var i antikken en betegnelse på et sted eller tempel viet musene – beskyttere av kunst og vitenskap. Et museum, slik vi bruker ordet i dag, er en institusjon som konserverer og presenterer objekter fra fortiden. Man kan si om Johannes Holzhausens film at også den har satt seg som en dyd å preservere det bestående.

«The Great Museum»
«The Great Museum»

Det er i utgangspunktet et stort filmisk potensial i ideen om å fange inn «det indre livet» på et museum. Omtrent samtidig med Holzhausens film kom den legendariske amerikanske dokumentarregissøren Frederick Wiseman med et lignende prosjekt, National Gallery, om det britiske nasjonalgalleriet. Jeg har ikke sett sistnevnte, men er veldig glad i Wisemans film La danse fra 2009 (som følger ballettkompaniet ved Operaen i Paris), et annet eksempel på et dokumentarportrett av en institusjon. Holzhausen følger i The Great Museum oppskriften fra Wiseman (ingen spesifikk narrativ fremdrift, ingen voice-over, ingen musikk), og filmen forsøker på denne måten å skape et rom for oss tilskuere å tre inn i.

Men Holzhausens spatiale gjengivelse av Kunsthistorisches Museum føles mest som en slags kuratert utgave av nettjenesten Google Cultural Institute – der du via en digital enhet kan gjøre virtuelle besøk til berømte museer rundt om i verden. Fra en kinodokumentar forventer jeg noe mer enn gjengivelse, og The Great Museum preges i for stor grad av forsiktighet og avstand, en passivitet som gjør at filmen ikke blir et virkelig verk i seg selv.

Den indeksikale verdien av å vise oss videoopptak fra innsiden av museet (visualiteten her må ikke misforstås som film) veier ikke opp for denne dokumentarens mangel på et eget perspektiv. Regissør Johannes Holzhausen observerer ikke bare museets rom, han ser også på menneskene, men kameraet evner ikke å fange inn tilblivelse eller utvikling; personene fremstår like inanimerte som figurene i maleriene på veggene.

For meg virker Holzhausens blikk å være infisert av en museal respekt for sitt motiv – som gir The Great Museum en konservativ tone, og filmopplevelsen en bismak av mugg og møllkuler.

«The Great Museum»
«The Great Museum»

Samtidig må jeg også stille meg selv spørsmålet: hemmer denne respektfulle, støvbelagte tonen fra Holzhausens kamera egentlig filmens prosjekt? Kanskje er det nettopp et poeng i seg selv at The Great Museum skal føles antikvarisk; men også klok og tankefull, med rik ettersmak, som når man har besøkt sine besteforeldre? Og at dette er en kvalitet i seg selv? Jeg er åpen for en slik tolkning, men The Great Museum er nok uansett ikke en film som setter blodet i gang hos meg. Jeg savner at Holzhausen interagerer med sine motiver, og setter noen av museets elementer opp mot hverandre.

The Great Museum er på sitt beste når den viser oss kuratorer og konservatorer på museet i direkte dialog med kunstverkene. Et bilde av noen som plukker frem et insekt fra et hull i et lerret. En samtale om et maleri som røntgen-undersøkelser har avslørt at en gang ble skissert av Reubens, men som senere ble malt ferdig av en annen kunstner. En forflytning av et hode fra en statue, til et bord for puss. Disse lyspunktene i filmen blir interessante fordi de dekonstruerer mytologien rundt vår helligjøring av fortidens objekter og kanoniserte kunstverk. Noe som er sakralt og beskyttet blir plutselig ganske alminnelig under et mikroskop, eller nakent når det støvsuges for døde fluer.

Men i størsteparten av spilletiden er The Great Museum mest opptatt av å bidra til å artikulere viktigheten av Østerrikes tradisjoner og historie. Bevaring og konservering. Vi ser landets president bli geleidet gjennom museets nyoppussede korridorer, med makt- og museumseliten (og regissør Holzhausen) som monotone statister, og mot slutten av filmen får vi være med på museets tilsynelatende gjenerobring av sin posisjon. En reise uten endring.

Kunsthistorisches Museum i Wien er bevart på film og gjengitt med respekt i The Great Museum. Museet får ny logo og gjenåpner en viktig fløy. Franz Joseph I ville vært stolt over at keiserdømmet fortsatt gir gjenklang i Østerrike. Alt er ved det gamle.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Hustruer» (1975).

Anja Breiens klassiker Hustruer fyller 50!

«Fish Tank»
International Edition

Andrea Arnold’s Fish Tank: Realism and Metaphor

Av Chama Al Houari

Binoche i fem uforglemmelige roller, fra venstre: «Ondt blod» (1986), «Blå» (1993), «Den engelske pasienten» (1996), «Ukjent kode» (2000) og «Certified Copy» (2010).
Topplister

Fem uforglemmelige Juliette Binoche-roller

«Servants' Entrance» (1934)

Sjeldent Hollywood-arkiv på Cinemateket: Servants’ Entrance (1934) vises i restaurert 35 mm-utgave [1]

Otar Iosselianis «Once Upon a Time There Was a Singing Blackbird» (1970)

Otar Iosselianis slentrende filmverden: Once Upon a Time There Was a Singing Blackbird (1970)

Av Karsten Meinich

Tre sentrale Sam Peckinpah-filmer, fra venstre: «Bring Me the Head of Alfredo Garcia», «The Getaway» og «Straw Dogs».
Topplister

Topp 5: Sam Peckinpah-filmer

Gregory Peck og Alida Valli i «The Paradine Case»

En av de usette Hitchcock-filmene: The Paradine Case (1947)

Av Karsten Meinich

Fra venstre: «Once You Shall Be One of Those Who Lived Long Ago» (Bilde: Iris Film) og regissørduoen Per Bifrost og Alexander Rynéus (Foto: Mervi Anneli Salo / TIFF)
Podkast

Filmfrelst #660: Filmprat fra TIFF 2026 – En samtale med regissørene bak Once You Shall Be One of Those Who Lived Long Ago

Del på Bluesky
Del på Facebook
Omtaler

Trygt på siden av loven: Flukten
Omtale

Trygt på siden av loven: Flukten [2]

Av Benjamin Yazdan

Varg Veum: Skriften som burde vært bedre
Omtale

Varg Veum: Skriften som burde vært bedre [2]

Av Lars Ole Kristiansen

Up in the Air – den perfekte film?
Omtale

Up in the Air – den perfekte film? [9]

Av Trond Johansen

Jennifer Lawrence i «Die My Love» (Bilder: MUBI / Trailer)
Omtale

Bambis gærne kone, Jennifer Lawrence: Die My Love

Av Hilde Susan Jægtnes

Taxi Teheran og begrensningens kunst
Omtale

Taxi Teheran og begrensningens kunst [1]

Av Benjamin Yazdan

Serieskaping med kirurgisk presisjon i Steven Soderberghs The Knick
Omtale

Serieskaping med kirurgisk presisjon i Steven Soderberghs The Knick [1]

Av Benjamin Yazdan

Smygende intensitet i Winter’s Bone
Omtale

Smygende intensitet i Winter’s Bone [12]

Av Eirik Smidesang Slåen

Andrew Scott og Paul Mescal in «All of Us Strangers». (Foto: Parisa Taghizadeh, Courtesy of Searchlight Pictures. © 2023 20th Century Studios All Rights Reserved.)
Omtale

Lengsel og lidenskap i skjønn forening: All of Us Strangers

Av Sigrid Elise Strømmen

Se alle

Karsten Meinich (f. 1982) er redaktør for Montages, og utdannet filmklipper fra Den norske filmskolen. Har bl.a. klippet spillefilmene «Natt til 17.» (2014), «Tårnet» og «Harajuku» (2018), kinodokumentaren «Mina og røverne» (2024), samt NRK-serien «Unge lovende» (2015-2018).

the-great-museum

The Great Museum2014

Originaltittel

Das große Museum

Produksjonsland

  • Østerrike

Regi

  • Johannes Holzhausen

Manus

  • Constantin Wulff
  • Johannes Holzhausen

Produsert av

  • Johannes Rosenberger

Foto

  • Attila Boa
  • Joerg Burger

Klipp

  • Dieter Pichler

Festivaldeltakelse

  • Berlinalen '14
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies