- Montages - https://montages.no -

Montages.no

John Einars topp 20, 2010

Av John Einar Hagen , 31. desember 2010 i Undersak

01Polanskis SKYGGEN [1]

polanskis-skyggen [2]
Regi: Roman Polanski [3]
Tyskland, USA, 2010

Årets beste film for meg. En fem-retters thriller av ypperste kvalitet; nydelige locations, «classic» foto, stilrent produksjonsdesign, gufsete musikk og en velkledd Ewan McGregor [5].

Jeg elsker som regel filmer som foregår på øyer. Dette var en svett og paranoid thriller jeg ventet lenge med å se, men som alltid var på «Top 10 to watch». Nydelig til siste slutt!

03Trolljegeren [10]

trolljegeren [2]
Regi: André Øvredal [11]
Norge, 2010

Jeg er vant til å bli skuffet av gode norske filmideer når de endelig vises på lerretet, men den største forventningen i 2010 infridde så det holdt. Årers beste norske film er rendyrket underholdning hele veien og er til inspirasjon og refleksjon for alle som jobber med film i Norge. En herlig suppe av eventyr og humor. Tommel opp for mer norsk konseptuell film.

04The Social Network [14]

the-social-network [2]
Regi: David Fincher [15]
USA, 2010

Å lage film om Facebook hørtes i utgangspunktet dørgende kjedelig ut, men filmen overrasket og viste seg å være en kompleks og engasjerende filmopplevelse med Facebook som case.

05Nokas [17]

nokas [2]
Norge, 2010

Skjoldbjærg våger å lage en spennende og sterk film som tjener stort på hans streben etter å gjøre alt i filmen så virkeligtro som overhodet mulig. Det var gøy å følge publikumsresponsen og de gode besøkstallene for dette ekte, intense og gjennomførte prosjektet.

06Kongen av Bastøy [20]

kongen-av-bastoy [2]
Regi: Marius Holst [21]
Norge, 2010

Jeg ble bare kaldere på fingrene av å se denne filmen, selv i en varm kinosal. Ingen lystig affære, men det er den tredje norske filmen som imponerer meg stort i år. Honnør til alle involverte filmarbeidere for godt håndverk.

07Inception [23]

inception [2]
USA, 2010

En forvirrende og mektig filmopplevelse med en sterk signatur fra «psykologen» Nolan. Det blir likevel litt for Matrix-, The Dark Knight- og Memento-aktig for å toppe min liste. En unik film, men likevel ikke…

08Greenberg [27]

greenberg [2]
Regi: Noah Baumbach [28]
USA, 2010

Etter nok et tips fra en Montages-kollega måtte jeg selvsagt se og like denne. For Ben Stiller [30] i rollen som en kjip og nedstemt fyr ble faktisk merkelig, interessant og underholdende.

09The Expendables [31]

the-expendables [2]
USA, 2010

Moro galskap fra ende til annen. Manglet bare en barbeint Van Damme [33] i spagaten og kinablikket til Seagal [34].

10Somewhere [35]

somewhere [2]
Regi: Sofia Coppola [36]
USA, 2010

Jeg likte godt denne tamme og litt meningsløse filmen. Kanskje det bare var avstressende å se denne i en hektisk hverdag.

11. The Road [38] (J. Hillcoat [39])
12. An Education [40] (L. Scherfig [41])
13. Toy Story 3 [42] (L. Unkrich [43])
14. A Single Man [44] (T. Ford [45])
15. The Book of Eli [46] (A. Hughes [47], A. Hughes [48])
16. Harry Brown [49] (D. Barber [50])
17. Predators [51] (N. Antal [51])
18. Harry Potter og dødstalismanene – del 1 [52] (D. Yates [53])
19. Kommandør Treholt & Ninjatroppen [54] (T. C. Malling [55])
20. Kick-Ass [56] (M. Vaughn [57])


Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no

Lenke til artikkel: https://montages.no/2010/12/john-einars-topp-20-2010/

Lenker i denne artikkelen:

[1] 01Polanskis SKYGGEN: https://montages.no/film/polanskis-skyggen/

[2] Image: https://montages.nojavascript:popupYouTube(

[3] Roman Polanski: https://montages.no/filmfolk/roman-polanski/

[4] Hør podcasten: https://montages.no/2010/04/filmfrelst-40-skyggen/

[5] Ewan McGregor: https://montages.no/folk/1530/ewan-mcgregor

[6] 02Shutter Island: https://montages.no/film/shutter-island/

[7] Martin Scorsese: https://montages.no/filmfolk/martin-scorsese/

[8] Les omtalen: https://montages.no/2010/02/fantastisk-filmfest-pa-shutter-island/

[9] Hør podcasten: https://montages.no/2010/03/filmfrelst-38-shutter-island-fish-tank-the-road-up-in-the-air/

[10] 03Trolljegeren: https://montages.no/film/trolljegeren/

[11] André Øvredal: https://montages.no/filmfolk/andre-ovredal/

[12] Les omtalen: https://montages.no/2010/10/trolljegeren-som-kappeter-sin-egen-hale/

[13] Hør podcasten: https://montages.no/2010/11/filmfrelst-51-the-social-network-trolljegeren/

[14] 04The Social Network: https://montages.no/film/the-social-network/

[15] David Fincher: https://montages.no/filmfolk/david-fincher/

[16] Les omtalen: https://montages.no/2010/10/finchers-uhyrlige-mesterlighet-the-social-network/

[17] 05Nokas: https://montages.no/film/nokas/

[18] Erik Skjoldbjærg: https://montages.no/filmfolk/erik-skjoldbjaerg/

[19] Les omtalen: https://montages.no/2010/09/rekonstruert-paranoia-i-nokas/

[20] 06Kongen av Bastøy: https://montages.no/film/kongen-av-bast%c3%b8y/

[21] Marius Holst: https://montages.no/filmfolk/marius-holst/

[22] Les omtalen: https://montages.no/2010/12/kuldeskjelvinger-og-pustebesvaer-i-kongen-av-bastoyem/

[23] 07Inception: https://montages.no/film/inception/

[24] Christopher Nolan: https://montages.no/filmfolk/christopher-nolan/

[25] Les omtalen: https://montages.no/2010/07/nolans-dr%c3%b8mmemaskin-inception/

[26] Hør podcasten: https://montages.no/2010/07/filmfrelst-46-inception/

[27] 08Greenberg: https://montages.no/film/greenberg/

[28] Noah Baumbach: https://montages.no/filmfolk/noah-baumbach/

[29] Les omtalen: https://montages.no/2010/02/menneskelighet-og-kjaerlighet-i-greenberg/

[30] Ben Stiller: https://montages.no/folk/512/ben-stiller

[31] 09The Expendables: https://montages.no/film/the-expendables/

[32] Sylvester Stallone: https://montages.no/filmfolk/sylvester-stallone/

[33] Van Damme: http://www.imdb.com/name/nm0000241/

[34] Seagal: https://montages.no/folk/4057/steven-seagal

[35] 10Somewhere: https://montages.no/film/somewhere/

[36] Sofia Coppola: https://montages.no/filmfolk/sofia-coppola/

[37] Hør podcasten: https://montages.no/2010/12/filmfrelst-52-somewhere-monsters-og-sant/

[38] The Road: https://montages.no/film/253/the-road

[39] J. Hillcoat: https://montages.no/folk/2157/john-hillcoat

[40] An Education: https://montages.no/film/67/an-education

[41] L. Scherfig: https://montages.no/folk/634/lone-scherfig

[42] Toy Story 3: https://montages.no/film/391/toy-story-3

[43] L. Unkrich: https://montages.no/folk/3268/lee-unkrich

[44] A Single Man: https://montages.no/film/126/a-single-man

[45] T. Ford: https://montages.no/folk/1173/tom-ford

[46] The Book of Eli: https://montages.no/film/323/the-book-of-eli

[47] A. Hughes: https://montages.no/folk/393/allen-hughes

[48] A. Hughes: https://montages.no/folk/2644/albert-hughes

[49] Harry Brown: https://montages.no/film/338/harry-brown

[50] D. Barber: https://montages.no/folk/2766/daniel-barber

[51] Predators: https://montages.no/film/375/predators

[52] Harry Potter og dødstalismanene – del 1: https://montages.no/film/487/harry-potter-og-dødstalismanene-del-1

[53] D. Yates: https://montages.no/folk/1199/david-yates

[54] Kommandør Treholt & Ninjatroppen: https://montages.no/film/199/kommandør-treholt-ninjatroppen

[55] T. C. Malling: https://montages.no/folk/1737/thomas-cappelen-malling

[56] Kick-Ass: https://montages.no/film/311/kick-ass

[57] M. Vaughn: https://montages.no/folk/2581/matthew-vaughn

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.