Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
FFS’10: Waste Land (2010, Brasil/UK)
Omtale
Omtale

FFS’10: Waste Land (2010, Brasil/UK)

Av Kari Petronella Finstad 17. oktober 2010


Å rote i søpla er ikke noe de fleste ønsker å leve av. På verdens største søppelfylling, Jardim Gramacho i Rio de Janeiro, gjør bortimot 3000 mennesker nettopp det. De arbeider lange skift med å plukke ut resirkulerbart materiale fra avfallet som blir dumpet der. Og de er selv dumpet av et samfunn som er preget av enorme klasseskiller.

Vik Muniz kommer opprinnelig fra den lavere middelklassen. Han ble ved en feiltagelse skutt i benet, og personen som gjorde dette hadde godt med penger. Dette ble hans utreisebillett til USA, og han er nå etablert i New York. Gjennom å skape bilder av de mest utenkelige materialer, som sjokoladesaus, skitt eller sukker har han hatt en strålende karriere og blitt den mestselgende brasilianske kunstneren i vår samtid. Etter å ha kommet til dette punktet, bestemte han seg for å gi noe tilbake til de menneskene som ikke var like heldige som han selv, de som bokstavelig talt hadde endt opp på fyllinga. Han dro tilbake til Rio og ga seg i kast med et kunstprosjekt hvor alt materialet kom fra Jardim Gramacho, og arbeiderne der både var motivene og selv tok del i å skape bildene.

Waste Land er en usedvanlig velfortalt og nydelig filmet dokumentar som gir et varmt, sårt og opprivende innblikk i livet til disse menneskene. Den følger hele prosessen, fra Vik Muniz‘ idéfase, hvor man kan se et naivt, men oppriktig ønske om å få til forandring og en opprørthet over hvordan høyere samfunnslag gir uttrykk for at de er bedre mennesker enn dem som har havnet på bunnen. Videre kommer man via filmen i kontakt med situasjonen på fyllinga, og etterhvert med de som jobber der.

Portrettene av enkeltmennesker er det sterkeste, og dokumentaren går virkelig inn i livene deres og ikke minst det de gir av seg selv til prosjektet. De forteller sine historier og tilfører en idérikdom, visdom og kunnskap Vik Muniz selv ikke hadde forutsett. Hvem hadde trodd at en søppelplukker skulle sitere Machiavelli? Pågangsmotet og viljen til forandring er så sterk at allerede overarbeidede mennesker har samlet sammen bøker fra søpla for å lage et bibliotek, og startet en egen fagforening uten midler. Vik Muniz og regissør Lucy Walker evner å løfte fram personlighetene, både gjennom å la dem komme til orde, gjennom godt kameraarbeid med utstrakt bruk av nærbilder og gjennom å la det de uttrykker være utgangspunkt for fotografiene som senere bli gjenskapt med resirkulerbart materiale fra fyllinga.

Det er deilig å se en film som følger prosessen og menneskene hele veien frem. Inntektene fra salget av kunstverkene gikk tilbake til arbeiderne, og det er slående å se hva et slikt prosjekt kan føre til, ikke minst på et menneskelig plan. Håp er undervurdert.

Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«Jorda er rund som en appelsin»: Pixote

«Jorda er rund som en appelsin»: Pixote

Av Helga Brekke Mathisen

City Of God – 20 år senere: Elendighetsvoyeurisme, eller bare rystende autentisk?

City Of God – 20 år senere: Elendighetsvoyeurisme, eller bare rystende autentisk?

Av Chama Al Houari

Fra «VEGG VEGG VEGG». (Foto: Oslo Pictures)
Trailer

Første trailer til VEGG VEGG VEGG – ny kinodokumentar om Chirag, Magdi og Karpe

Filmfrelst #590 – Regirommet: Mari Nilsen Neira og Håvard Bustnes om Bunadsgeriljaen
Podkast

Filmfrelst #590 – Regirommet: Mari Nilsen Neira og Håvard Bustnes om Bunadsgeriljaen

«No Bears» vant Sølvspeilet. (Foto: Arthaus.)

Jafar Panahi vant Film fra sør sin hovedpris

Sjelens Anatolia: Nuri Bilge Ceylans About Dry Grasses
Omtale

Sjelens Anatolia: Nuri Bilge Ceylans About Dry Grasses [1]

Av Benjamin Yazdan

Fra venstre: regissør Mohammad Rasoulof, «Mannen mot strømmen», regissør Nishtha Jain, «The Golden Thread».

Montages leder regissørsamtaler med Mohammad Rasoulof og Nishtha Jain under årets Film fra sør

Fra traileren til «One to One: John & Yoko». (Foto: Dogwoof)
Omtale

Flashback i fragmenter: One to One: John & Yoko

Av Hedda Robertsen

Del på Bluesky
Del på Facebook
Omtaler

Blodsbånd på prøve i L’heure d’été
Omtale

Blodsbånd på prøve i L’heure d’été [3]

Av Lars Ole Kristiansen

World Invasion: Battle Los Angeles – America, fuck yeah!
Omtale

World Invasion: Battle Los Angeles – America, fuck yeah! [10]

Av Thor Joachim Haga

Spielberg utfordrer med informasjonstung Lincoln
Omtale

Spielberg utfordrer med informasjonstung Lincoln [1]

Av Thor Joachim Haga

Ekkel og hjemsøkende Faust i kinomørket
TIFF 2012

Ekkel og hjemsøkende Faust i kinomørket [1]

Av Lars Ole Kristiansen

Fra videohylla:  The Fall
Omtale

Fra videohylla: The Fall [8]

Av Kari Petronella Finstad

Gode intensjoner i Cold Souls
Omtale

Gode intensjoner i Cold Souls

Av Trond Johansen

Utesking av ulykke: Fatih Akins Ut av intet
TIFF 2018

Utesking av ulykke: Fatih Akins Ut av intet [1]

Av Live Øra Danielsen

Michael Bays Ambulance er en adrenalinsprøyte i låret
Omtale

Michael Bays Ambulance er en adrenalinsprøyte i låret [4]

Av Thor Joachim Haga

Se alle

Kari Petronella Finstad (f. 1979) har en bachelorgrad i filmregi fra filmskole i Paris, og har blant annet jobbet for NRK P3 og Natt&Dag.

waste-land

Waste Land2010

Produksjonsland

  • Brasil
  • UK

Premieredato

  • 01.04.2011

Regi

  • João Jardim
  • Karen Harley
  • Lucy Walker

Medvirkende

  • Vik Muniz

Musikk

  • Moby
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies