Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
Klart for NFKs filmfaglige seminar

Klart for NFKs filmfaglige seminar

Av Eirik Smidesang Slåen 26. september 2010


Helgen 2. og 3. oktober inviterer Norsk filmklubbforbund, i samarbeid med Cinemateket, IMK og Norsk filmkritikerlag til seminar om «Filmens grenser – digitalisering og nye uttrykk» i Filmens hus i Oslo. Vi har bedt studieansvarlig i NFK og ansvarlig redaktør i filmtidsskriftet Z, Ingrid Rommetveit om å fortelle oss litt mer om årets deltakere og tematikk.

Det er vanskelig å spå – i hvert fall om framtiden. Allikevel har vi i Norsk filmklubbforbund valgt å sette søkelyset nettopp på filmens mulige framtider i høstens filmfaglige seminar «Filmens grenser». Vi har gitt seminaret undertittelen «digitalisering og nye uttrykk», og håper ikke dette er en misvisende tittel. Det handler ikke bare om digitaliseringen, men også om filmens grenser i betydningen nye filmatiske uttrykk.

Seminarets hovedforeleser blir professor Thomas Elsaesser, en av de skarpeste, mest reflekterte og kunnskapsrike nålevende filmviterne. I boka European Cinema – Face to Face with Hollywood (2006) drøfter Elsaesser europeisk films status i dag, i forhold til Hollywood og ny verdensfilm, populærfilm og auteurfilm. Det skjer utrolig mye spennende både innenfor produksjons- og distribusjonsteknologi så vel som innenfor adferds- og hjerneforskning og alt dette påvirker måten vi lager og tilegner oss film på. Et paradigmeskifte på linje med lydfilmens, fargefilmens og fjernsynets oppfinnelse – eller kanskje noe enda mer grunnleggende? Elsaesser vil reflektere over dette, og også se på blant annet 3D som estetisk uttrykksform.

Fra Christian Petzolds «Jerichow»
Fra Christian Petzolds «Jerichow»

Filmopplevelsen – forstått som kinoopplevelsen, endres i det flere og flere filmer blir tilgjengelige for nedlasting på nettet. Regissør Ruben Östlund (Gitarmongo, De ufrivillige) hevder at noe av det mest spennende som skjer innen filmskapning i dag, nettopp foregår på nettsteder som YouTube. Vi har bedt Östlund prate ut fra egne synspunkter og egen estetikk, og han vil også vise kortfilmen Hendelse ved bank, som vant Gullbjørnen ved årets Berlinale. Han har kalt sitt innlegg «Ruben pratar om rørligbild og spegelneuroner», og det vil garantert gi deg en helt ny forståelse av filmens grenser, av film og levende bilders betydning i samfunnet vårt. Hvis du ennå ikke har hørt om speilnevroner er dette en ypperlig anledning også til å lære om den mest betydningsfulle oppdagelsen for vår kultur- og menneskeforståelse de siste tiårene, kom og lær!

Førsteamanuensis i litteraturvitenskap, Eivind Røssaak, vil fokusere på filmen i informasjonens tidsalder, med hovedvekt på kunstfilm. Fotograf John Christian Rosenlund (De Usynlige, Den brysomme mannen, Hjem til jul og O’Horten) vil innlede om Digitale fascinasjon – for hvem? ut fra sine egne erfaringer med analoge og digitale opptaksformat, og Torkell Sætervadet vil gi en innføring i kvalitetsforskjeller i ulike visningsformat.

Fra Quentin Tarantinos «Death Proof»
Fra Quentin Tarantinos «Death Proof»

Her har du programmet i sin helhet:

Lørdag 2. oktober

10.00: Velkomst ved Marit Soini, styreleder NFK, Film 1 – Jerichow (Christian Petzold,
2008, 35mm med engelske undertekster, 91 min), introduksjon ved Thomas Elsaesser

11.45 -12.30: Lunch i Bens café

12.30 – 13.30: Thomas Elsaesser «European cinema – still face to face with Hollywood?»

13.30 – 14.00: Pause

14.00 – 14.30: John Christian Rosenlund: Digitale fascinasjoner – for hvem?

14.30 – 15.00: Torkell Sætervadet: Fra korn til piksler – Hva betyr oppløsning og digitalisering for filmopplevelsen?

15.00-15.30: Pause

15.30. – 16.00: Eivind Røssaak «Filmen i informasjonens tidsalder»

16.15 – 17.00: Ruben Östlund:, Ruben pratar rörligbild och spegelneuroner + visning av Hendelse ved bank

17.20 : Film 2 – De ufrivillige, kort intro ved Ruben Östlund

Søndag 3. oktober

09.30 – 10.00: Registrering

10.00:  Film 3 – Death Proof, introduksjon til filmen ved Jan Holmberg

12.00 -12.45: Lunch

12.45 – 13.45: Jan Holmberg: Déjà vu: Betraktninger kring filmens framtid genom dens forntid

14.15 – 15.15: Thomas Elsaesser: 3D, a new paradigm or the return of the repressed?

15.30: Film 4 – foreløpig ikke bestemt

Moroa koster 400 kroner (350 kroner for filmklubb- og cinematekmedlemmer) for samtlige filmer og alle innlegg, samt enkel lunsj begge dager. Påmelding sendes til nfk@filmklubb.no.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

Fra venstre: «Shadows of Forgotten Ancestors» (1965) og «The White Bird Marked with Black» (1971)

Gjenoppdagelsen av ukrainsk poetisk film – et blikk på Ukrainske filmdager (15.-23. januar)

Av Nastya Feschuk

«Grey Gardens».

What Ever Happened to Edie Bouvier Beale? Maysles-brødrenes Grey Gardens

Av Nora Landsrød

«Avatar: The Way of Water» (© 2022 20th Century Studios. All Rights Reserved.)
Podkast

Filmfrelst #533: Avatar: The Way of Water [3]

Utgiver Christer Falck (foto: TV3), med to Blu-ray-utgivelser fra Norske filmklassikere: «De dødes tjern» (1958, Bergstrøm) og «Sweetwater» (1988, Glomm). (Omslagsdesign: Trine + Kim)
Podkast

Filmfrelst #575: Fysisk format – en samtale med Christer Falck om prosjektet ‘Norske filmklassikere’ [3]

Hou Hsiao-hsien i Edward Yangs «Taipei Story» (1985).

Taiwanske bølger på Cinemateket

«Affeksjonsverdi» (foto: Mer Film).

Filmkritikerprisen tildelt Affeksjonsverdi – Pia Tjelta kåret til beste skuespiller for Se meg

Einar Aarvig, forfatter av den nye boken «Døden på Oslo S» intervjuer Axel Hellstenius, Eva Isaksen og Håvard Bakke på boklanseringen forrige uke (Vega Kino).

Døden på Oslo S (1990) er tilbake! Les utdrag fra Einar Aarvigs nye bok om filmen

«Club Kid» (2026) vises i BIFF sitt nye konkurranseprogram.

BIFF lanserer nytt konkurranseprogram i samarbeid med Norsk filmkritikerlag

Del på Bluesky
Del på Facebook

Eirik Smidesang Slåen (f.1979), film- og litteraturviter med mastergrad i regi.

Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies