Montages

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Filmfrelst
  • International
  • Blogger
OIFF’09: Metropia (Sv/Dk/No, 2009)
Omtale
Omtale

OIFF’09: Metropia (Sv/Dk/No, 2009)

Av Eirik Smidesang Slåen 27. november 2009


metropia3kj09-05-12

Metropia er et formidabelt prosjekt i skandinavisk målestokk. En film der alle med litt innsikt i finansieringsarbeid vil spørre seg hvordan i huleste man har greid å finansiere og ikke minst produsere denne filmen. – Rett og slett fordi det er så ambisiøst, så teknisk uførlig gjennomført, men samtidig så smalt at det er imponerende at prosjektet i det hele tatt altså er laget. Det handler selvsagt om mange ting – tålmodigheten til filmskaperne og animatørene gjennom flere år med forarbeid og utvikling, produsentene og støtteordningenes tro på at dette kunne bli noe virkelig spesielt… I så måte er det deilig å oppleve at vi her oppe i nord kan stable på beina slike ambisiøse prosjekter, og endog få de helskinnet gjennom alle de prosesser et filmprosjekt må gjennom.

metropia_trailer_large

Jeg kan lett se for meg Metropia referert til som en animasjonsteknisk revolusjon. Filmen har allerede fått mye oppmerksomhet for sin originale karakterdesign, valget av 2D i 3D-filmens tidsalder og sikkert en bråte andre elementer som en amatør som meg bare ser konturene av. Den fikk blant annet pris for dette ved årets filmfestival i Venezia, den såkalte Future Film Festival Digital Award. Men jeg kan ingenting om animasjonsteknikk, og som vanlig publikummer lar jeg meg derfor heller fange av selve bildene, komposisjonene, karakterene. Alt er detaljert til fingerspissene, inkludert en bruk av location i eksempelvis Berlin og Paris som gir deilige grøss nedover ryggen. Jeg simpelthen elsker hvordan animatørene har omskapt Alexanderplatz eller métro Stalingrad, men samtidig beholdt nok elementer til at man gjenkjenner dagens utgave.

metropia22Så er da kanskje også nettopp disse visuelle elementene filmens desidert sterkeste kort, og det som gjør at jeg vil anbefale folk å se Metropia. For selve historien er i seg selv ganske kjedelig. Ja, skulle jeg være litt slem, ville jeg kalle den uinspirert. Ikke fordi slike dystopiske fremtidsvisjoner er utdatert, men fordi regissør Tarik Saleh og hans medforfattere Stig Larsson og Fredrik Edin aldri riktig greier å engasjere. Idéen er god, men den utnyttes aldri til sitt fulle potensiale. Istedenfor terror, horror, drama, mystikk eller andre følelser man kunne gitt meg som publikummer, er filmen først og fremst «bare» stemningsfull. Den er faktisk litt flat, dessverre også understreket av karakterenes monotone reaksjoner, uttrykk og ikke minst bevegelser. Dette er selvsagt et bevisst valg fra filmskaperne, men det reduserer vår evne til innlevelse i historien og forsterker bare helhetsfølelsen av en film som til syvende og sist ikke engasjerer spesielt mye utover de nevnte gnistrende bildene.

Et bedre manus, en tettere klipp og en større ambisjon om å spille på publikums følelsesregister, og dette kunne blitt et mesterverk av en animasjonsfilm. Isteden blir det en litt tam opplevelse, trass i et visuelt univers av en annen verden.

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Klikk her for å avbryte svar.
Se tillatt HTML
Du kan bruke følgende koder:
<a href="https://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>

«And the mind wants to shine, plainly, as machines shine»: om menneske, maskin og nostalgi

«And the mind wants to shine, plainly, as machines shine»: om menneske, maskin og nostalgi

Av Hedda Robertsen

«Lave forventinger» får sin Norgespremiere under Oslo Pix.

Cannes-filmen Lave forventninger åpner Oslo Pix

Vega Scene blir omgjort til nattklubb en av kveldene under årets MIRAGE-festival. (Foto: Jardar Aasen.)

MIRAGE visker vekk skillene mellom fiksjon og dokumentar – bli bedre kjent med årets festivalprogram

Oslo Pix 2025: Fra venstre, Fanny Ovesens «Leva lite» og Saule Bliuvaites «Toxic».
Podkast

Filmfrelst #640: Oslo Pix 2025 – Leva lite, Toxic, Lucky Lu, med mer

«Ibelin» (Foto: Medieoperatørene/Euforia.)
Analysen

Analysen: Ibelin (2024)

Av Johannes Hafnor

«Titina»
Analysen

Analysen: Titina (2022)

Av Jan Anders Diesen

«Ruffen: Sjøormen som ikke kunne svømme» (Bilde: Nordisk Film Distribusjon)
Analysen

Analysen: Ruffen: Sjøormen som ikke kunne svømme (2025)

Av Gunnar Iversen

Analysen: Helt super (2022)
Analysen

Analysen: Helt super (2022)

Av Gunnar Iversen

Del på Bluesky
Del på Facebook
Omtaler

Å se spøkelsene i øynene: Quo Vadis, Aida?
Omtale

Å se spøkelsene i øynene: Quo Vadis, Aida?

Av Nada Tosinovic

Nisseangst på kultnivå i Rare Exports
Omtale

Nisseangst på kultnivå i Rare Exports [3]

Av Kari Petronella Finstad

Jakt på sjelefred i ubarmhjertig natur: Uncertain
Omtale

Jakt på sjelefred i ubarmhjertig natur: Uncertain

Av Sveinung Wålengen

«Bridget Jones: Mad About the Boy». (Foto: © 2025 Universal Studios. All rights reserved).
Omtale

Enke i pysjamas og den nye jakta på kjærligheten: Bridget Jones: Mad About the Boy

Av Sigrid Elise Strømmen

Clint Eastwoods dødsritt: American Sniper
Omtale

Clint Eastwoods dødsritt: American Sniper [11]

Av Lars Ole Kristiansen

Godards tverrdimensjonale Adieu au langage
Omtale

Godards tverrdimensjonale Adieu au langage

Av Benjamin Yazdan

En ganske morsom film
Omtale

En ganske morsom film [2]

Av Martin Sivertsen

TRON: Legacy er en flott form med flat fortelling
Omtale

TRON: Legacy er en flott form med flat fortelling [6]

Av Lars Ole Kristiansen

Se alle

Eirik Smidesang Slåen (f.1979), film- og litteraturviter med mastergrad i regi.

metropia

Metropia2009

Produksjonsland

  • Danmark
  • Norge
  • Sverige

Premieredato

  • 11.06.2010

Regi

  • Tarik Saleh

Manus

  • Fredrik Edin
  • Stig Larsson
  • Tarik Saleh

Skuespillere

  • Alexander Skarsgård
  • Juliette Lewis
  • Stellan Skarsgård
  • Udo Kier
  • Vincent Gallo

Distributør

  • Sandrew Metronome
Filmside
Montages logo
Montages AS
Båhusveien 1
3430 Spikkestad
post@montages.no
  • Om Montages

Seksjoner

  • Analysen
  • Omakase
  • Topplister
  • Podcast
  • Blogger

Nyhetsbrev

Montages sender jevnlig ut nyhetsbrev med de siste sakene og godbiter fra sidene våre.

RSS iconVi har også RSS-feed

Montages
Om Montages  |  Nyhetsbrev
Montages på Facebook Montages på Bluesky mtages på YouTube
©2026 Montages.no
Ansvarlige redaktører: 
Karsten Meinich og Lars Ole Kristiansen
Personvern og cookies