|
- Montages - https://montages.no -
Hva har vi i vente fra X-men? Av Eirik Smidesang Slåen , 22. oktober 2009 i Artikler
X-men 1 [1] og 2 [2] var unektelig reale godbiter for oss som elsker tegneserieadaptasjoner. Jeg vil faktisk påstå 2ern er subsjangerens tredje beste, bak Batman Begins og The Dark Knight. Den første satte tonen, men oppfølgeren greide på mesterlig vis å sjonglere seriens mange karakterer, fasetter og subplot på en måte som gjorde filmen til ren nytelse. Regissør Bryan Singer [3] var i så måte helt essensiell, og selv om han allerede var en høyt respektert filmskaper etter briljante The Usual Suspects [4] og kraftig undervurderte Apt Pupil [5], var det med disse to filmene han virkelig satte tonen. Så var det kanskje heller ikke rart at både mange fullstendig mistet respekten da han sa nei til å fullføre trilogien, og isteden tok for seg Superman. Så skal det sies at skuffelsen vel ble forsterket av at selveste Destroyer of all things beautiful and geeky Brett Ratner [6], satte seg i registolen isteden. Resultatet er en av de mørkere kapitlene i Fox og Marvel sin historie, og et tydelig signal til studioene om at det ikke er tilfeldig at det er kompromissløse regissører som Sam Raimi, Christopher Nolan, Guillermo del Toro og Bryan Singer som har stått bak de mest interessante tegneserieadaptasjonene de siste 10 årene. Det funker rett og slett ikke å gi en drittunge som Ratner spakene.
Ikke spesielt overraskende derfor at de nå ønsker å både gå igang med flere filmer basert på universet til Stan Lee [8] og Jack Kirby [9]. En oppfølger til sistnevnte film er eksempelvis allerede i preproduksjon. Manusforfatter Christopher McQuarrie [10] (fra blant annet nevnte The Usual Suspects) har lagt handlingen i sin helhet til Japan, og vil være sentrert rundt Wolverines forhold til den japanske karakteren Mariko. Interessant nok skal derfor produksjonen i sin helhet gjøres i Japan.
Den andre karakteren de ønsker å utvikle en egen franchise for er Deadpool [14]. Riktignok en karakter som hører hjemme i X-men-avlegger New Mutants [15], men som i Wolverine-filmen ble kraftig skrevet om og gitt en annen historie. Dette ønsker nå produsentene å legge til side, og planen er å gjøre både filmen og karakteren atskillig mørkere, men beholde Ryan Reyn [16]olds [16] i hovedrollen.
Artikkel skrevet ut fra Montages: https://montages.no Lenke til artikkel: https://montages.no/2009/10/fremtiden-til-x-men/ Lenker i denne artikkelen: [1] X-men 1: http://www.imdb.com/title/tt0120903/ [2] 2: http://www.imdb.com/title/tt0290334/ [3] Bryan Singer: http://montages.no/filmfolk/bryan-singer [4] The Usual Suspects: http://montages.no/film/the-usual-suspects/ [5] Apt Pupil: http://www.imdb.com/title/tt0118636/ [6] Brett Ratner: http://montages.no/filmfolk/brett-ratner [7] Wolverine: http://www.imdb.com/title/tt0458525/ [8] Stan Lee: http://no.wikipedia.org/wiki/Stan_Lee [9] Jack Kirby: http://no.wikipedia.org/wiki/Jack_Kirby [10] Christopher McQuarrie: http://montages.no/filmfolk/christopher-mcquarrie [11] Magneto: http://en.wikipedia.org/wiki/Magneto_(comics) [12] David Goyer: http://www.imdb.com/name/nm0333060/ [13] Ian McKellen: http://montages.no/filmfolk/ian-mckellen [14] Deadpool: http://en.wikipedia.org/wiki/Deadpool [15] New Mutants: http://en.wikipedia.org/wiki/New_Mutants [16] Ryan Reyn: http://www.imdb.com/name/nm0005351/ [17] X-Men: First Class: http://en.wikipedia.org/wiki/X-Men:_First_Class Klikk her for å skrive ut Copyright © 2026 Montages.no. All rights reserved. |