- Montages - http://montages.no -

Montages.no

Leken første trailer til Yorgos Lanthimos’ nye film The Favourite

Av , 9. juli 2018 i Ukategorisert

Når filmfestivalene i Venezia, Telluride og Toronto går av stabelen i begynnelsen av september, begynner den neste Oscar-sesongen for alvor. Storfilmene vil stå i kø, og en av dem er Yorgos Lanthimos’ The Favourite [1].

Etter gjennombruddet med Dogtooth [2] (2009), har karrieren til Yorgos Lanthimos [3] tatt en rekke interessante steg – og etter The Lobster [4] (2015) og The Killing of a Sacred Deer [5] (2017) kommer nå hans tredje engelskspråklige spillefilm på rad. Denne første traileren til The Favourite presenterer en ny skrudd komedie fra den greske Cannes-gjengangeren.

Der satiren The Lobster utspilte seg i en alternativ virkelighet, og thrilleren The Killing of a Sacred Deer flørtet med overnaturlige elementer i en kontemporær setting, er The Favourite et periodedrama satt til det britiske hoffet tidlig på 1700-tallet. Og om Sacred Deer kunne sies å ha mange Kubrick-inspirerte kameraføringer à la The Shining [6], virker The Favourite å lene seg mot samme inspirasjonskilde, men denne gang mer à la Barry Lyndon [7]. Bak kameraet har Lanthimos for øvrig valgt en ny samarbeidspartner: den britiske fotografen Robbie Ryan [8], som kanskje er mest kjent for sine makeløse arbeid for Andrea Arnold [9] (Fish Tank, American Honey).

Foran kameraet i The Favourite finner vi Olivia Colman [10], Rachel Weisz [11] og Emma Stone [12], i de tre sentrale rollene, og rammeverket for filmens plott beskrives slik hos The Playlist [13]:

“The Favourite” delves into the inter-familial relationships of Queen Anne (Colman), the Duchess of Marlborough (Weisz), and the Duchess’s younger cousin (Stone) – ultimately exploring the power struggle within their political hierarchy.

Forventet premiere blir høyst sannsynlig på en av de tre store filmfestivalene nevnt innledningsvis, før kinolansering vil følge til vinteren, og ettersom Lanthimos over tid har sikret seg Oscar-akademiets gunst (med nominasjoner både for Dogtooth og The Lobster), er det mye som tilsier at The Favourite også vil falle i smak – om den lever opp til sitt potensial.

Se den lekne traileren nedenfor, etterfulgt av noen utvalgte frysbilder:

*

[14] [15] [16] [17] [18]  [19] [20] [21] [22] [23]


Artikkel skrevet ut fra Montages: http://montages.no

Lenke til artikkel: http://montages.no/nyheter/leken-forste-trailer-til-yorgos-lanthimos-nye-film-the-favourite/

Lenker i denne artikkelen:

[1] The Favourite: http://montages.no/film/the-favourite/

[2] Dogtooth: http://montages.no/film/dogtooth/

[3] Yorgos Lanthimos: http://montages.no/filmfolk/yorgos-lanthimos

[4] The Lobster: http://montages.no/film/the-lobster/

[5] The Killing of a Sacred Deer: http://montages.no/film/the-killing-of-a-sacred-deer/

[6] The Shining: http://montages.no/film/ondskapens-hotell/

[7] Barry Lyndon: http://montages.no/film/barry-lyndon/

[8] Robbie Ryan: http://montages.no/filmfolk/robbie-ryan

[9] Andrea Arnold: http://montages.no/filmfolk/andrea-arnold

[10] Olivia Colman: http://montages.no/filmfolk/olivia-colman

[11] Rachel Weisz: http://montages.no/filmfolk/rachel-weisz

[12] Emma Stone: http://montages.no/filmfolk/emma-stone/

[13] The Playlist: https://theplaylist.net/favourite-trailer-20180709/

[14] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite10.jpg

[15] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite09.jpg

[16] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite08.jpg

[17] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite07.jpg

[18] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite06.jpg

[19] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite05.jpg

[20] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite04.jpg

[21] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite03.jpg

[22] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite02.jpg

[23] Image: http://montages.no/files/2018/07/thefavourite01.jpg

Copyright © 2009 Montages.no. All rights reserved.