Her er de utvalgte filmene til konkurranse på Kortfilmfestivalen 2017

Årets utgave av Kortfilmfestivalen arrangeres i år fra 14. til 18. juni, og som vanlig i Grimstad. Festivalen har nå offentliggjort filmene som er nominert i de tre konkurranseprogrammene: Beste kortfilm, Beste musikkvideo og Beste dokumentar. Årets utgave markerer dessuten festivalens 40-års jubileum.

Kortfilmfestivalen er en av norsk filmbransjes lengstlevende festivaler, og den fremste årlige visningsarenaen for et kombinert program av ny norsk kort- og dokumentarfilm. Riktignok er det alltid en og annen “vanlig publikummer” som finner frem til den sjarmerende sørlandsbyen for å se kortfilm i kinomørket, men først og fremst er festivalen en møteplass for den norske filmbransjen, og særlig for uetablerte filmskapere og filmstudenter. Et av Kortfilmfestivalens mål er da også å «bygge bro og overføre kompetanse mellom generasjonene som et ledd i å utvikle norsk film.»

På sine hjemmesider skriver festivalen at årets program «viser variasjon i uttrykk, sjanger, tematikk og estetikk». Forhåndsjuryen skal ha et klapp på skulderen, de har totalt sett og pløyet seg gjennom 118 timer med film – fra 400 innsendte bidrag – for å komme frem til de nominerte, som er 53 kortfilmer, 23 musikkvideoer og 12 dokumentarfilmer.

I årets program finner vi blant annet Kristoffer Borglis allerede mye omtalte sjangerhybrid, DRIB – som har regulær kinopremiere 12. mai, og deltar i dokumentarfilmkategorien, samt de ferske Amandus-vinnerne I det fri, Aldriland og The Analog Affair.

I tillegg til konkurranseprogrammene for norsk og internasjonal kortfilm, norsk dokumentar og musikkvideo, byr festivalen blant annet på internasjonale dokumentarer, arrangerer seminarer og workshops, med mer.

Se hele oversikten over årets nominerte i Beste kortfilm, Beste musikkvideo og Beste dokumentar under.

Beste kortfilm:

Aleksander Johan Andreassen –  Strim 
Aleksander Nordaas – Hunden
Anders Hammer – Det var enklere å kjempe for amerikanere
Andreas Paleologos – Tindra set fyr
Andrew Amorim – Møll
Ane Hjort Guttu & Daisuke Kosugi – The Lost Dreams of Naoki Hayakawa
Brwa Vahabpour – Granateple
Cathinka Tanberg – Verdens mellomste fisk
Christer Sev – Scary Funny Sexy
Det sporadiske filmkollektivet – Møtes i døra 
Edvard Arntzen Karijord og Bendik Mondal – I det fri
Eili Bråstad Johannessen – Inverted Views
Ellen Ugelstad – Møterommet
Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen – Rekonstruksjon
Fanny Ovesen og Brwa Vahabpour – Smil
Gunhild Enger og Jenni Tovoniemi – The Committee
Guro Ekornholmen – Siste lille
Halfdan Ullmann Tøndel – Fanny
Henrik Eilif Borge, Ameli I. Agbota, Marius Christoffer Karslrud – Så rart
Herbert Eugen Wiegand – Manteuffel
Hisham Zaman – Hedda
Håvard Fandrem – Aldriland
Jan Henrik Hansen – Saudade
Johanna Pyykkö – Oslo Traffic
Kardo Mansur – Smaken av kanin
Katrine Bølstad og Øivind Jørgensen – Mellom tiden
Kenneth Karlstad – Gutten er sulten 
Kjetil Alexander Gudmestad – Carl Lange
Klara Söderstrand – Du kan beholde Zhang Li
Kristin Ulseth – Odd er et egg
Liv Joelle Barbosa Blad – Min søster
Maja Arnekleiv – Mammas hår 
Marianne Ulrichsen – Alt brenner 
Marthe Strand Mourier & Dyveke Skøld – Nonsens
Martin Thomas – Feeding Time
Mathias Nordli Eriksen & Matias Jørstad Rygh – Manifest
Mats Andersen & Bjørn Sortland – Julie (15)
Michael Mellemløkken Renjo – Daughter of Guang Nan
Mikal Hovland – Kartleseren
Nikolai Halvorsen – Ridderen og Trollmannen
o/Ann Holmgren – Axis Coryphee
Rebecca Wirkola Kjellmann – Tenn meg på
Robin Jensen – Det trygge huset
Rolf Kristian Larsen – Bitter Lemon 
Sarah Francesca Brænne – Om deg, om meg
Sunniva Sundby – Skolen
Sverre Matias Glenne – Dønninger
Sølvi Edvardsen – Man: with Beard and Umbrella
Thomas A. Østbye – Først, gjør ikke skade
Torill Kove – Tråder
Tove Undheim – Resepsjon
Ulrik Rolstad – Kaffetid og rom
Øystein Qviller – Hvem er Andrè og hva har verden gjort med ham

Beste dokumentarfilm:

69 minutter av 89 dager – Egil Håskjold Larsen
Den norske islamisten – Ulrik Imtiaz Rolfsen og Adel Farooq
Den røde tråden – Christoffer Næss og Per Kristian Lomsdalen
Drib – Kristoffer Borgli
Good Morning Transnistria – Fabien Greenberg
Hjerte av Gull – Cecilie Bjørnaraa
Maids in Cornwall – Lina Helvik
Mangeurs de Cuivre – Bodil Furu
Nowhere to Hide – Zaradasht Ahmed
Thank you for the Rain – Julia Dahr
The Magnitsky Act: Behind the Scenes – Andrei Nekrasov
Ungarsk natt – Pia Ilonka Schenk Jensen

Beste musikkvideo:

Billie Van – I’m Totally Fine With it av Emilie Norenberg
Bouvet – Keep it Like a Secret av Rebecca Figenschau
Building Instrument – Rett ned av Simone Hooymans
BVIS – Svart gull av Stian Dale
Cezinando – Fritidsaktiv (ft. Natnael) av Frans Graham Guttormsen
Drøm – Fantasiflukt av Sondre Pettersen
Hanne Kolstø – Stein/Saks av Lars Storaker og Anne Schwartz
Karpe Diem – Attitudeproblem av Thea Hvistendahl og Kristoffer Klunk
Kvelertak – 1985 av Fredrik Hana
Kvelertak – Bronsegud av Erik Treimann og Stian Andersen
Kvelertak – Svartmesse av Torjus Førre Erfjord
Jaga Jazzist – Prungen av Christian Mona og Leif Henning Broch Johnsen
Linni – Eiar av Eivind Landsvik
Lovespeake – DNA av Rebecca Wirkola Kjellmann
Mikhael Paskalev – Witness av Mikhael Paskalev, Jasper Spanning og Joseph Wills
Moviestar – Fireball av Johanna Raita
Paperboys – Go Ahead av Alexander Halvorsen
Stein Torleif Bjella – Utover øvre Ål av Anders Hesbøl
Sondre Justad – Tida vi bare va av Trond Kvig Andreassen
Sondre Lerche – I’m Always Watching av Johannes Greve Muskat
Teen Suicide – Bright Blue Pickup Truck av Emilie Norenberg
The Analog Affair – Feel Your Fire av Hanna Suni og Iver Jensen
Wauwatosa – Losing av Michael Mellemløkken Renjo

*

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Du kan bruke følgende koder:
<a href="http://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>