Gravity og 12 Years a Slave ble årets store Oscar-vinnere

Årets Oscar–utdeling er overstått, og som forventet ble forhåndsfavorittene Gravity og 12 Years a Slave nattens store vinnere. Likevel hadde Akademiet en og annen overraskelse på lur.

Spike Jonze kapret prisen for beste originalmanus for Her, og selv om mange hadde spådd dette på forhånd, var American Hustle regnet som en like sterk kandidat i denne kategorien, med 9 andre nominasjoner i ryggen. David O. Russells ensemble-film gikk imidlertid tomhendt hjem. Mange ble opprørt over at Hayao Miyazaki ikke ble tildelt statuetten for beste animasjonsfilm, som gikk til Disneys Frost, og i tillegg presterte Akademiet å anerkjenne Morgan Nevilles portrett av backup-sangere i dokumentaren Twenty Feet from Stardom, foran Joshua Oppenheimers modige og kritikerroste The Act of Killing.

Ellers var årets utgave av den glamorøse Hollywood-seremonien i The Dolby Theatre stort sett forutsigbar, og derfor skuffende for oss som hadde håpet på ett og annet lyn fra klar himmel i de tyngste kategoriene. Martin Scorseses mesterverk The Wolf of Wall Street ble ignorert hele kvelden, og 12 Years a Slave snappet hovedprisen rett foran nesen på Gravity – som vant hele syv priser, inkludert regi, foto og klipp.

Her er den fullstendige oversikten over årets Oscar-vinnere:

Beste film
12 Years a Slave – VINNER    
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity Her
Nebraska
Philomena
The Wolf of Wall Street

Beste regi
Alfonso Cuarón (Gravity) – VINNER  
David O. Russell (American Hustle)
Alexander Payne (Nebraska)
Steve McQueen (12 Years a Slave)
Martin Scorsese (The Wolf of Wall Street)

Beste kvinnelige hovedrolle
Cate Blanchett (Blue Jasmine) – VINNER
Amy Adams (American Hustle)
Sandra Bullock (Gravity)
Judi Dench (Philomena)
Meryl Streep (Familien, August: Osage County)

Beste mannlige hovedrolle
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club) – VINNER 
Christian Bale (American Hustle)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
Chiwetel Ejiofor (12 years a Slave)

Beste originalmanus
Her (Spike Jonze) – VINNER
American Hustle (Eric Warren Singer, David O. Russell)
Blue Jasmine (Woody Allen)
Dallas Buyers Club (Craig Borten, Melisa Wallack)
Nebraska (Bob Nelson)

Beste adapterte manus
12 Years a Slave (John Ridley) – VINNER  
Before Midnight (Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke)
Captain Phillips (Billy Ray)
Philomena (Steve Coogan, Jeff Pope)
The Wolf of Wall Street (Terence Winter)

Beste mannlige birolle
Jared Leto (Dalls Buyers Club) – VINNER  
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Bradley Cooper (American Hustle)
Michael Fassbender (12 Years a Slave)
Jonah Hill (The Wolf of Wall Street)

Beste kvinnelige birolle
Lupita Nyong’o (12 Years a Slave) – VINNER   
Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Julia Roberts (Familien, August: Osage County)
June Squibb (Nebraska)

Beste utenlandske film
Den store skjønnheten (Paolo Sorrentino, Italia) – VINNER 
Alabama & Monroe (Felix Van Groeningen, Belgia)
Jakten (Thomas Vinterberg, Danmark)
The Missing Picture (Rithy Panh, Kambodsja)
Omar (Hany Abu-Assad, Palestina)

Beste dokumentarfilm
20 Feet From Stardom (Morgan Neville) – VINNER  
The Act of Killing (Joshua Oppenheimer)
Cutie and the Boxer (Zachary Heinzerling)
Dirty Wars (Rick Rowley)
The Square (Jehane Noujaim)

Beste animasjonsfilm
Frost (Chris Buck, Jennifer Lee) – VINNER  
The Croods (Kirk DeMicco, Chris Sanders)
Grusomme meg 2 (Pierre Coffin, Chris Renaud)
Ernest and Celestine (Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner)
The Wind Rises (Hayao Miyazaki)

Beste kinematografi
Emmanuel Lubezki (Gravity) – VINNER  
Philippe Le Sourd (The Grandmaster)
Bruno Delbonnel (Inside Llewyn Davis)
Phedon Papamichael (Nebraska)
Roger Deakins (Prisoners)

Beste klipp
Mark Sanger (Gravity) – VINNER  
Christopher Rouse (Captain Phillips)
Alan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers (American Hustle)
Martin Pensa (Dallas Buyers Club)
12 Years a Slave (Joe Walker)

 

Beste produksjonsdesign
Catherine Martin (Den store Gatsby) – VINNER 
Judy Becker (American Hustle)
Andy Nicholson (Gravity)
K.K. Barrett (Her)
Adam Stockhausen (12 Years a Slave)

Beste visuelle effekter
Gravity – VINNER  
Hobbiten: Smaugs ødemark
Iron Man 3
The Lone Ranger
Star Trek Into Darkness

Beste kostymedesign
Catherine Martin (Den store Gatsby) – VINNER  
Michael Wilkinson (American Hustle)
William Chang Suk Ping (The Grandmaster)
Michael O’Connor (The Invisible Woman)
Patricia Norris (12 Years a Slave)

Beste sminke og hår
Dallas Buyers Club – VINNER 
Jackass Presents: Bad Grandpa
The Lone Ranger

Beste lydklipp
Gravity – VINNER    
All is Lost
Captain Phillips
Hobbiten: Smaugs ødemark
Lone Survivor

Beste originalmusikk
Steven Price (Gravity) – VINNER
John Williams (Boktyven)
William Butler, Owen Pallett (Her)
Alexandre Desplat (Philomena)
Thomas Newman (Saving Mr. Banks)

Beste lydmiks
Gravity – VINNER
Captain Phillips
Hobbiten: Smaugs ødemark
Inside Llewyn Davis
Lone Survivor

Beste originalsang
«Let it go» (Frost) – VINNER  
«Happy» (Grusomme meg 2)
«The Moon Song» (Her)
«Ordinary Love» (Mandela)

Beste kortfilm
Helium – VINNER  
Aquel No Era Yo/That Wasn’t Me
Avant Que De Tout Perdre/Just Before Losing Everything
Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa?/Do I Have to Take Care of Everything?
Saari The Voorman Problem

Beste animerte kortfilm
Mr. Hublot – VINNER  
Feral
Get a Horse!
Possessions
Room on the Broom

Beste kortdokumentar
The Lady in Numer 6: Music Saved My Life – VINNER  
CaveDigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

Skriv ut artikkelen Skriv ut artikkelen Din kommentar

Du kan bruke følgende koder:
<a href="http://montages.no">lenke</a>
<b>fet skrift</b>
<i>kursiv</i>
<blockquote>sitat</blockquote>